+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası
Like Tree10Beğeniler

Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu Boğulan firavunun cesedi - Lütfen "Bizde bugün seni cansız bedeninde denizden yüksek bir yere atacağız ki arkandan gelenlere bir ibret olasın" (Yunus, 92) ayeti üzerindeki bir iki tereddütümü gideriniz. Allame Tantavi Cevheri, M Nursi bu ayet üzerinde inceleme yaparken şöyle yazıyor: Kızıldenizde boğulan Firavun'un ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  Boğulan firavunun cesedi

  - Lütfen "Bizde bugün seni cansız bedeninde denizden yüksek bir yere atacağız ki arkandan gelenlere bir ibret olasın" (Yunus, 92) ayeti üzerindeki bir iki tereddütümü gideriniz. Allame Tantavi Cevheri, M Nursi bu ayet üzerinde inceleme yaparken şöyle yazıyor:

  Kızıldenizde boğulan Firavun'un cesedi 1900 senesinde bulunmuştu. Araştırma yapan zat çeşitli delilleri ve ilgili işaret ve izleri göstererek bu cesedin o Firavun'a ait olduğunu dünyaya ilan etmişti. Fakat Allame Tantavi o delillerin ve izlerin neler olduğunu yazmıyor. Siz de tefsirinizde ancak bir tek delili yani Firavun'un vücudunu kaplamış olan deniz tuzunu yazıyorsunuz. Eğer başka deliller biliyorsanız veya bu delil ve izleri belirten bir kitab olduğunu biliyorsanız lütfen bize bildirin.

  Sizin söylediğiniz Firavun'un vücudunun deniz tuzu ile kaplı olması acaba onun mumyalanması olmasın! Eğer mumya ise bu deniz tuzu nasıl kaldı? Bu cesedbir ehramda mı bulunmuştu? Yoksa normal bir mezardan mı çıkmıştı? Bu yer Kahire'nin ne tarafında ve ne kadar uzağındadır?

  - Boğulan Firavun hakkında ben daha çok Louis Golpingi'in seyahatnamesi olan (İn the steps of moses the Lavvgiver) adlı kitap-dan bilgi aldım. O bu araştırma ile ilgili seyahatnamesinde şöyle

  diyor: Firavun Ramses II, aslında Hz. Musa'nın kendi döneminde doğduğu Firavun'du. Ve onun îsrailoğullan'na yaptığı zulümleri meşhurdur. Bu bakımdan ona (zalim Firavun) denmiştir. Hz. Musa'nın kendi döneminde peygamber olarak gönderildiği ve Kızıl Deniz'de boğulan Firavun ise Ramses H'nin oğlu (Meneptah) Firavundu. (Ansiklopedia Britanica da bu isim Mesneptah olarak geçmektedir). Golding'in kitabı ve Britanica'nın Egypt başlıklı maddedeki yazıda, şöyle denilmektedir: (Thebes) deki mezarlar mabedinde 1896 senesinde Flenders Petric'in ele geçirdiği bir sütun üze-J rinde onun kendi döneminde başarılan işler sıra ile yazılmıştır. İs-' railoğullannın Mısır'da bulunuşlarının ilk tarihi belgesi bu sütı ' larda görülmüştür. Britanica'nın Mummy maddeli yazısında anla-i tıldığına göre: 1906 yılında İngiliz Otopsi uzmanı Sir Grafton El hot Smith mumyalan açarak onların nasıl ve ne ile mumyalandığı^ m incelemişti ve 44 tane mumyayı bu araştırmaya tabi tutmuştu Golding diyor ki: 1907 senesinde Smith, Meneptah'ın cesediı bulduğunda üzerindeki sargılar açılınca daha önce hiçbir mumya da görülmeyen bir tuz tabakasının olduğu hayretle herkes tarafı; dan görüldü. Golding bundan başka sözüne devam ederek şöyl< diyor: Bu Firavun acı göller (Bitter Lakes) de boğulmuştu ki buı göller o zaman Kızıl Denizle birleşik olarak bulunuyordu. Daha ileride de şöyle diyor: Sina yarımadasının batı kıyısında yerli halkın Firavun dağı dediği bir dağ vardır. Bu dağın eteğindeki bir mağarada son derece sıcak bir su kaynağı vardır ki halk buna Fira-vun'un hamamı der, ağızdan ağıza anlatılan rivayetlere göre Fira-vun'un cesedi burada bulunmuştur.

  Ben bu bilgilerden şu kaanate ulaştım; Tuzlu göllerde boğulduktan sonra Firavun'un cesedinin şişerek denizin üzerinde yüzmesi ve Firavun hamamına gelmesi uzun zaman almış olmalı ve bu süre içinde deri pek çok tuzu emmiş olmalıdır. Bu tuz onun cesedi ; mumyalanırken dışarı çıkarılamazdı. Üç bin sene içinde bu tuz git! gide vücudundan çıkarak bir tabaka olarak dondu. Sargılar açılmadan bu tuzun vücud üzerinde donup kalmış olduğu görülmüştür.

  88 DAHA GÖRECEK GÜZEL GÜNLERİMİZ VAR .


 2. #2
  Site Kurucusu
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  NEW YORK
  Mesajlar
  1.445
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  paylaşım için tşk ederim abi. bu konuyu zamanında bende araştırmıştım.. ama çok ilginç ki ; firavunun deniz altından çıkarılması ve bu zamana kadar bedeninin halen var olması.. allahın ayetlerinin bir kanıtı hükmünde... halen bunu görenler allaha inanmayacaklar mı...bunu gördükleri halde allaha inanmayanlara gör , sağır ve kalpsiz derim...

  selam ve dua ile


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Evet hocam firavunla ilgili kuranı kerim de çok ayet var

  3000 Yıllık firavunun cesedi (ibretlik)

  İngiltere - Londra British müzesinde bulunmaktadır.

  Süveyş kanalı açılırken denizin kenarında küçük bir tepecikte bulunmuş ve Londra’ya getirilmiştir

  Saçlarının bir kısmı halen yerindedir.

  Başının bazı azalarının etleri de halen yerlerindedir.

  Alın kısmında et kalmamıştır.

  Elleri ve ayakları secde eder vaziyettedir.

  Mucizeye, keramete inanmayan kimseler çoğalıyor. 19`culardan birisi, (Mısırlılar, özel mumyacılık bilgisiyle Firavunların cesedini mumyalayarak korumuşlardır. Firavun`un mumyalanmış cesedi bugün Kahire Müzesinde sergilenmektedir) diyerek Allahü teâlânın mumyasız olarak ölmüş bir cesedi çürütmeyeceğine inanmıyor.

  Öteki Firavunlar mumyalanmıştır. Bu Firavun, mumyasız idi. Firavun'un bozulmamış cesedi de Kahire`de değil Londra`daki British Museum`da teşhir edilmektedir.

  Üç bin seneden fazla bir zaman önce ölen bu Firavun`un cesedi, mumyalanmış olarak değil, ibret-i âlem için mumyasız olarak çürümeden korunmuştur.

  Tam bir ibret vesikası olarak vücudu hiç bozulmamış, etleri çürümemiş ve tüyleri dahi dökülmemiş şekilde ve secde eder vaziyette bulunmuştur. Çünkü Firavun ölürken secdeye kapanmıştı. Kur`an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (İsrailoğullarını denizi yararak geçirdik, Firavun ve askerleri zulmetmek ve saldırmak üzere onları [yarılan denizde] takip etti. Firavun denizde boğulurken, “İsrailoğullarının inandığından başka ilah olmadığına iman ettim, ben de Müslüman oldum” dedi. Ona “Şimdi mi inandın, daha önce isyan eden bir bozguncu idin” dendi. [Denizde boğulan Firavuna Allahü teâlâ buyurdu ki:] Senden sonrakilere bir ibret teşkil etmesi için, bugün senin [denizdeki] cesedini [çürütmeden] çıkarıp [sahile] atacağız. Buna rağmen insanların çoğu âyetlerimizden gafildir.) [Yunus 90,92]

  Firavun, eski Mısır hükümdarlarına verilen isimdir. Mısır`a hakim olan 26 Firavun sülalesi vardı. Her sülalede çeşitli Firavunlar asırlarca hükümdarlık etti.

  Musa aleyhisselam zamanındaki Firavun, [II. Ramses olduğu söylenir], 400 sene yaşamış ve ilahlık iddiasında bulunmuştu. Kendisine secde etmeyenlere ve Musa aleyhisselama inananlara işkence ve zulüm yaptı.

  Musa aleyhisselam, Firavun`u dine davet etti. Firavun kabul etmedi. Yanındaki veziri Haman`a sordu. O da; “Musa, büyük sihirbazdır. Bizi aldatıp, ülkemizi elimizden almak istiyor” dedi. Böylece Firavun`un imana gelmesine mani oldu ve iman eden hanımı Asiye`nin de şehid olmasına sebep oldu.

  Firavun, Musa aleyhisselamın mucizelerine inanmadı, kâfirlerin suları kan oldu, kurbağa yağdı, cilt hastalıkları oldu. Üç günlük karanlık devam etti.

  Firavun bu mucizeleri görünce korktu. Musa aleyhisselam ile ona inananların Mısır`dan gitmesine izin verdi. Sonra Firavun verdiği bu izne pişman oldu. Askerlerle peşlerine düştü. Denizde yollar meydana geldi. Musa aleyhisselam da, İsrailoğulları ile birlikte denize girdi. Firavun ve askerleri, bunları yakalamak üzere denize girip takip etmeye başladılar. Kızıldeniz`in Süveyş kısmına gelince, denizdeki yollar kapanıp, Firavun`un askerleri boğulmaya başladı, Firavun da aynı akıbete uğrarken, hemen secdeye kapanıp, iman ettim dediyse de, boğularak askerleri ile birlikte öldü.

  Firavun`un cansız cesedi asırlarca denizde kalmasına rağmen Allahü teâlânın kudreti ile çürümedi. Âyette de bildirildiği gibi, cesedi üç bin sene sonra sahile atıldı. Burada bulunup İngiltere`ye götürüldü. 1983`te Zafer dergisi, Firavun`un müzedeki cesedinin resmini neşretmişti.


  Kur`an-ı kerim, Resulullahın bir mucizesi olduğu için, bu da Peygamber efendimizin bir mucizesidir.


 4. #4
  Site Kurucusu
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  NEW YORK
  Mesajlar
  1.445
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  kardeşim onun tevbesi kabul olmamıştır. çünkü allah onu kuran da anlatırken şöyle buyuruyor : Gidişatları, Firavun soyunun ve daha öncekilerin gidişatı gibidir. Onlar, âyetlerimizi yalan saymışlardı. Bunun üzerine Allah da onları işledikleri günahlar yüzünden yakalayıp alaşağı etti. Allah, cezası çetin olandır.

  bu ayette beriltildiği gibi firavunun tevbesi kabul olmadı. çünkü tevbe iman etmenin şartı şudur ölüm gelmeden iman edilir ama bu ölüm geldiği gibi iman etti diyorlar ama imanı kabul edilmemiştir.çünkü bunu ayetler bildiriyor.


 5. #5
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  simdi bu firaun en sonunda iman ettim dedi acaba allah onu bagisladimi bagislamadimi ben bunu anlayamadim
  eger bagislanmadiysa bi sorum daha olcak
  Bu ayet açık seçik olarak her seyi açıklıyor.

  ''Bizde bugün seni cansız bedeninde denizden yüksek bir yere atacağız ki arkandan gelenlere bir ibret olasın" (Yunus, 92)

  Ayette acıklladıgı gibi deniz kenarında bulunmustur.


 6. #6
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  Ey Suruye ve mısırdakı Zalimler bu sayfada bulunan 3000 yıllık ibretlik mucizeyi hala gormuyormusunz.


 7. #7
  ilayda

  Red face Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  çok tşkürler ödevimden 100 aldım fravun hakında fravun hakında az bi şiy anladım size soru sorabilirmiyim


 8. #8
  Kayıtsız Kullanıcılar

  Standart Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  45


 9. #9
  ahmet korkmaz

  Lightbulb Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  i bretlik olmuş da iii olmuş


 10. #10
  Kayıtsız Kullanıcı

  Standart Cevap: Firavunun cesedi nere ne zaman bulundu

  Fireunun cesedi tuz suyunun içinde bulunan madde ile mumyaka


+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  12-31-2016, 08:27 PM
 2. Yandex
  Refback Bu Konu
  10-30-2015, 04:40 AM
 3. Yandex
  Refback Bu Konu
  09-24-2015, 12:43 AM
 4. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-15-2015, 09:49 PM
 5. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-14-2015, 03:11 PM
 6. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-07-2015, 02:33 AM
 7. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-01-2015, 03:06 AM
 8. Yandex
  Refback Bu Konu
  06-30-2015, 08:32 PM
 9. Yandex
  Refback Bu Konu
  06-02-2015, 11:05 PM
 10. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-11-2015, 03:30 AM
 11. Yandex
  Refback Bu Konu
  04-21-2015, 10:42 AM
 12. Yandex
  Refback Bu Konu
  04-10-2015, 04:09 AM
 13. Yandex
  Refback Bu Konu
  04-09-2015, 04:21 PM
 14. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-06-2015, 09:10 AM
 15. Yandex
  Refback Bu Konu
  01-01-2015, 07:21 AM
 16. Yandex
  Refback Bu Konu
  12-28-2014, 09:12 PM
 17. Yandex
  Refback Bu Konu
  11-15-2014, 04:26 AM
 18. Yandex
  Refback Bu Konu
  11-11-2014, 01:48 PM
 19. Yandex
  Refback Bu Konu
  09-22-2014, 03:25 PM
 20. Yandex
  Refback Bu Konu
  09-02-2014, 08:49 PM
 21. Yandex
  Refback Bu Konu
  08-01-2014, 05:41 PM
 22. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-19-2014, 04:40 AM
 23. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-15-2014, 09:11 PM
 24. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-14-2014, 04:28 PM
 25. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-11-2014, 06:05 AM
 26. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-11-2014, 06:02 AM
 27. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-12-2014, 01:13 PM
 28. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-12-2014, 12:24 AM
 29. Yandex
  Refback Bu Konu
  03-05-2014, 08:35 PM
 30. Yandex
  Refback Bu Konu
  03-01-2014, 01:51 AM
 31. Yandex
  Refback Bu Konu
  08-05-2013, 06:05 AM
 32. 07-21-2013, 06:33 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349