Gazze 1967'den beri ilk kez özgür olacak
27 Mayıs 2011 / 09:14
1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra ilk kez hiçbir kısıtlama olmadan Mısır'a geçebilecek olan Gazzelilerin sınır kapısında vize almaları yeterli olacak.

Cumali Önal'ın haberi
Ordunun kontrolündeki Mısır geçici hükümetinin geçtiğimiz ay aldığı karar doğrultusunda Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı yarından itibaren açılıyor. Kapı cuma hariç haftanın 6 günü sabah 9 akşam 9 saatleri arasında açık olacak.
1967 Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra ilk kez hiçbir kısıtlama olmadan Mısır'a geçebilecek olan Gazzelilerin sınır kapısında vize almaları yeterli olacak. Kadınlar, 18 yaşından küçük ve 40 yaşından büyük erkekler ise pasaportları ve kimlikleriyle vize almadan Mısır'a geçebilecek. Mısır hükümetinin vizeye tabi olmayanların geçişini daha da hızlandırmak için 3 ay içinde yeni bir sınır kapısı daha açmak istediği de belirtiliyor.
İsrail 1967 yılında işgal ettiği Gazze'den 2005 yılında çekilmiş, ancak Hamas'ın 2007 yılında bölgeyi kontrol etmesi üzerine İsrail Gazze'ye karadan, havadan ve denizden abluka uygulamaya başlamıştı. Mısır da İsrail ile işbirliği yaparak Refah Sınır Kapısından geçişleri bazı istisnalar dışında kapatmıştı. Mısır, ABD ve İsrail'in talepleri doğrultusunda Gazze ile olan 12 km'lik sınıra sensörlü çitler de örmeye başlamış, bu şekilde Mısır ve Gazze arasında faaliyet gösteren tünellerin faaliyetlerini durdurmaya çalışmıştı.
Yüzlerce tünel, İsrail ve Mısır'ın ablukası ile dünyanın en büyük açık hava hapishanesine dönüşen Gazze'nin dünyaya açılan tek kapısı durumuna gelmişti. Tünellerin faaliyetlerine göz yuman ve hatta kendisi de tünel işleten Hamas, tünelleri işleten işadamlarından vergi alıyordu. Ekonomik ve siyasi büyük bir çalkantı içinde bulunan Mısır'ın özellikle Filistin cephesinde elde ettiği başarılar, halk üzerinde büyük bir pozitif etki meydana getiriyor.
Mısır geçtiğimiz ay da Filistinli gruplar Hamas ve El Fetih'in uzlaşmasını sağlayarak bir ay içinde geçici bir hükümet oluşturulmasına zemin hazırlamıştı. İki grup arasındaki görüşmeler Mısır'ın ev sahipliğinde devam ediyor.
Karardan çok büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Hamas'ın Dışişleri Bakanı Muhammed Avvad, kararın Filistin ve Mısır arasındaki derin tarihî ilişkileri gösterdiğini ifade etti. Mısır Dışişleri Bakanlığı da kararla hem Filistin sorununun çözümüne katkı sağlamak hem de Filistin halkının yıllardır içinde bulunduğu kötü şartları sona erdirmek istediklerini duyurdu. Mısır, kapıyı açma konusunda hiçbir ülkeye danışmadığını da vurguladı.
Mısır'ın gözde Dışişleri Bakanı ve Arap Birliği'nin müstakbel Genel Sekreteri Nebil el-Arabi geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada Refah Sınır Kapısı'nı açarak mide bulandıran bir konuyu artık kapatmak istediklerini ve sınır kapısını bir hafta 10 gün içinde açacaklarını ifade etmişti.
1967 Arap-İsrail Savaşı sırasında Gazze ile birlikte Sina Yarımadası, Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Golan Tepeleri de İsrail tarafından işgal edilmişti. İsrail ile Mısır arasında imzalanan 1979 tarihli Camp David Anlaşması ile Mısır Sina Yarımadası'nı geri almış, ancak Mısır'ın kontrolündeki Gazze ise İsrail'in işgali altında kalmaya devam etmişti.
Zaman