Kur'an-ı Kerim aşkı yaş sınırı tanımıyor
02 Haziran 2011 / 09:00
Ümraniye’de Kur’an okumayı bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik yapılan çalışmalar yüz güldürüyor.

Yaşları 50 ve üzeri olan vatandaşların Kur’an’ı öğrenmeleri için Ümraniye’de açılan kurs, büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında hizmete açılan Ümraniye Sondurak Kur’an Kursu’nda ‘Kur’an öğrenmenin yaşı olmaz’ sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında kayıt yaptıran ihtiyar delikanlılar sertifikalarına kavuştu.
“KURSLARIN YAYGINLAŞMASI GEREK”
Ümraniye Müftülüğü’ne bağlı Sondurak Kur'an Kursu eğitim faaliyetlerine uzun yıllardan beri devam ediyor. Ancak bu kursun diğerlerinden farklı bir yönü var. O da öğrenmenin yaşı yoktur hakikatinin bir ifadesi olarak kursiyerlerin altmış ve üzeri yaşlardaki Kur’an gönüllüleri olması.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılan sınav sonucu başarılı olan ve belgelerini alan ihtiyar delikanlılar, Allah'ın yüce kelâmını öğrenmenin mutluluğunu yaşıyorlar. Müftülükte sertifikalarını alan kursiyerler, kendileri gibi öğrenmek isteyip de öğrenemeyen binlerce vatandaşın bulunduğunu bu kursların yaygınlaştırılması gerektiğini belirtiyor.
Kurs öğretmeni Faruk Kisha, ilerleyen yaşlarına rağmen bu insanların kursa düzenli olarak devam etmelerinin, vakitlerini kahve köşelerinde zayi etmek yerine yüce dinimizi ve Allah'ın yüce kelâmını öğrenmeye harcamalarını Efendimiz’in (s.a.v) ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir’ hadisi şerifinin bir tezahürü olduğuna işaret ederek önümüzdeki kurs dönemi için ön kayıtların şimdiden başladığını ve kursun eğitime Ekim ayının ilk haftasıyla başlayacağını belirtti.
Akit