+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Like Tree3Beğeniler
 • 1 Post By ŞehadetGüvercini
 • 2 Post By ŞehadetGüvercini

Utangaçlığı gidermenin yolları

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Utangaçlığı gidermenin yolları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Utangaçlığı gidermenin yolları Araştırmalara göre her geçen yıl özellikle kadınlar daha çok utangaçlık problemi yaşıyor. Tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız insanlara karşı utangaç mısınız? Bu soruya cevabınız “Evet” ise telaşa gerek yok. Çünkü siz tamamen normal birisiniz. Yüzünüz mü kızarıyor? Eğer yeni iş ortamında ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız istendiğinde yüzünüz ...

 1. #1
  Gönüllü Paylaşımcı ŞehadetGüvercini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.010
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart Utangaçlığı gidermenin yolları

  Utangaçlığı gidermenin yolları

  Araştırmalara göre her geçen yıl özellikle kadınlar daha çok utangaçlık problemi yaşıyor.
  Tanımadığınız ya da yeni tanıştığınız insanlara karşı utangaç mısınız? Bu soruya cevabınız “Evet” ise telaşa gerek yok.
  Çünkü siz tamamen normal birisiniz.
  Yüzünüz mü kızarıyor?
  Eğer yeni iş ortamında ayağa kalkıp kendinizi tanıtmanız istendiğinde yüzünüz kızarıyor sesiniz titriyorsa kalabalık önünde konuşmanızı gerektirecek durumlardan uzak durmaya çalışıyorsanız maalesef utangaçsınız.
  Ancak “herkes konuşkan girişken olmak zorunda değil” gerçeğini de aklınızdan çıkartmamanız gerekiyor.
  Kendinizi kontrol edin
  Ama utangaçlığınız yüzünden bazı fırsatları kaçırdığınızı düşünüyorsanız davranışlarınızı kontrol altına almanın zamanı gelmiş demektir.
  “Daimi Mutluluk” adındaki projesi sayesinde kadınların birçok problemini çözerek mutlu bir yaşam sürmesini sağlayan ABD’li psikolog Artest Battler utangaçlığın çözülemeyecek bir problem olmadığını belirtiyor.
  Nedenini araştırmak gerek
  ABD’de birçok bayan hastasının utangaçlık problemi yaşadığını belirten Battler “Birlikte bu konuya yoğunlaşarak her 100 utangaç hastamdan 85′inin bu sorununu çözmeyi başardık.
  Öncelikle utangaçlığın temelini bulmak gerekiyor. Bunu konuşarak başarıyoruz.
  Eğer siz de tavsiyelerime uyarsanız eski utangaçlığınızdan büyük bir bölümünü attığınızı göreceksiniz” dedi. İşte Battler’ın tavsiyeleri:
  Gereksiz bazı düşüncelerden kurtulmalısınız
  Utangaçlıkla iç içe yaşamak zor bir duygudur.
  Çevredeki insanların gözünde utanılacak duruma aptal durumuna düşme onlar tarafından reddedilme ya da yetersiz görülme korkusu sizi yıldırmasın.
  Utangaç kadın daima kötü düşüncelerle kendisini daha zor durumda bırakır.
  Aşağıdaki düşüncelerden kurtulmaya bakın çünkü bunlar size uygun değil.
  - Eyvah biraz daha konuşursam kendimi aptal durumuna düşüreceğim.
  - Ya burada bulunan herkes benim için “salak” derse.
  - Söyleyecek bir şey bulamazsam ne yapacağım.
  - Şu anda konuşursam mutlaka sesim tuhaf çıkacak.
  - Ya kendimi kontrol edemez de saçmalarsam…
  - Kızaracağım titreyeceğim…
  - Kalbim fena halde çarpmaya başladı ya aniden kalp krizi geçirirsem…
  - Çıldırabilirim.
  - Acaba çok tuhaf görünüyor muyum?
  - Şu ortamdan bir kaçabilsem.
  - Herkes beni izliyor.
  - Ne kadar sıkıcı olduğumu mu düşünüyorlar?
  Probleminizi bol bol konuşun
  Psikolog Battler utangaçlıktan kurtulmanın ilk yolunun utangaçlık hakkında bol bol konuşmaktan geçtiğini belirtiyor.
  Eşinizle dostunuzla utangaç olduğunuz konuları bol bol konuşun.
  Ancak bunların temelde bu kadar büyütülecek problemler olmadığını unutmadan.
  Örneğin yeni bir ortamda bulunmak sizi utangaçlığa itiyorsa korkmayın.
  Eşinizle veya sevdiklerinizle yeni ortamlara girmeye gayret edin.
  Gerçekten isterseniz utangaçlığı yenmeye başladınız demektir.
  Arkdaşınızdan yardım isteyin
  Eğer kendinizi insanlarla tanışamayacak kadar utangaç hissediyorsanız daha konuşkan ve sosyal bir arkadaşınızdan bu konuda yardım istemeniz çok akıllıca olacaktır. Arkadaşınızın sizi yeni insanlarla tanıştırmasını sağlamalısınız.
  Ancak sizin hakkınızda abartılı şeyler söylemesini değil tam tersine sizin ifade edemediğiniz bazı önemli ve güzel özelliklerinizi söyleyerek işinizi birazcık kolaylaştırmasını söyleyin. Bunu dostlarınızdan kolaylıkla isteyebileceğinizi unutmayın.
  farkınızı ortaya çıkartın
  Utangaç kadının ilk etapta karşı cinsin ilgisini çekmesi için biraz farklı olması gerekiyor.
  Kalabalığın içinde fark edilmenizi sağlayacak bir özelliğinizi öne çıkarın.
  Yoksa bunu yaratmak sizin becerinize kalıyor. Farklı olduğunuzu hissettirdiğinizde utangaçlığınızı bir gizem perdesi arkasına bile saklamanız mümkün.
  Bu ilk bakışta biraz zor gözükebilir ancak siz artık utangaçlık probleminizden kurtulmak istiyorsunuz.
  Önünüze çıkan hiçbir olay sizi korkutmasın.
  doğru hamleler yapın
  Kendinizi biriyle sohbet etme ile utangaçlığınız arasında sıkışmış durumda bulduğunuzda karşınızdaki kişiye hemen bir soru yöneltin.
  Ancak dikkat edin soru saçma olmasın.
  Hiç konuşmadan suratına bakmaktansa sorduğunuz soru onun konuşmasını sağlayacak böylece sohbet kesilmemiş olacaktır.
  Onun verdiği cevabın arkasından aynı soruya siz de kendi cevabınızı vererek konuşmayı akıllı bir şekilde uzatabilirsiniz.
  Bunu kolaylıkla başarabilirsiniz. Çünkü bu imkânsız değil.


 2. #2
  Gönüllü Paylaşımcı ŞehadetGüvercini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.010
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart Cevap: Utangaçlığı gidermenin yolları

  Bu Durumda Olan Çocuklarımıza Ne Yapılmalı Nasıl Yardımcı Olunmalıdır ?
  - Bu çocuklarımız eleştirilmemeli sosyal olmaya zorlanmamalı
  - Çocuğu- genci anlamaya yönelik yaklaşmalı onun açılmasına yardımcı olunmalı
  - Eğer hatalar varsa süratle düzeltilmeli
  - Çocuğu olan ailelerle diyalog arttırılarak doğal karşılanma kaynaşma sağlanmalıdır.
  - Küçük sorumluluklar verilerek başarı için yüreklendirilmeli teşvik edilmelidir.
  Sonuç alınmadığı durumlarda ailecek bir uzmana gidip yardım alınmalıdır. İlaç tedavisi ile psikoterapi iyi sonuç vermektedir.
  Eğer çocuğunuzda çekingenlik varsa çocuğunuzdaki bu çekingenliği önemseyin. Çünkü bütün yüz çocuktan 10'u aşırı çekingenlik sorunuyla karşı karşıya kalıyor.
  Çocuğun çekingenlik sorunundan kurtulması sebebiyle önce teşvik ve iltifat edilmesi gerekir. Çocuğun sırtını sıvazlamak "aferin" demek onu motive eder. Çocuğun elverişli tercihlerine saygı gösterilmelidir.
  Çocuğun yeteneklerinin gelişmesi sebebiyle hür ve öz denetime dayalı bir disiplin anlayışı geliştirmelidir. Çocukla hem oynamalı hem eğlenmeli hem de ciddi konularda ilgilenilmelidir.
  Bu çocuklar devamlı eleştirilmekten kaçınılmalı sosyal olmaya zorlanmamalıdırlar. Bu mesele hemen ve kolayca halledilebilecek bir mesele değil ufak adımlarla ve zamanla yalnız üstesinden gelinebilecek bir sorundur.
  Unutmamanız gereken şey çocuğunuzun sınırlarını aşarak göstermiş olduğu bütün ayrıntıyı fark etmeniz ve yüreklendirmenizdir.
  Çocuğunuzu çekingen gibi algılamayın. Bu etiket sizin beklentilerinizi yansıtır. bütün vakit değişmesini istediğiniz özelliğini vurgulamak yerine bütün vakit onun iyi yönlerinden söz edin.
  Çekindiği durumlara zorla onu itmeyin. Bu ona çekingenlikten kurtulması sebebiyle yardımcı olmaz. Aksine bu duygularının daha da derinleşmesine sebep olur. Ona sadece kendine güvenini kazanmasını ve reddedilme korkusunu yenmesini öğretin.
  Çekingen çocuğunuzu korumanız altına almayın. Bunun yerine ona yardımcı olun gereksinim duyacağı davranışları öğretin ve bunları deneyebileceği ortamlar yaratın.
  Öncelikle bağlantılı olduğu kişiden kopmasına yardım etmek sonraları bir arkadaşla ile olmasına fırsat vermek arkasından da bir arkadaş grubu veya etkinlik grubuna mektep ortamına girmelerini sağlamak gerekir. Başarılı ve bahtiyar olacakları bir alanın keşfedilmesi de onları huzurlu kılar.
  Çekingen çocuğun ahenk sorununun giderilmesinde öğretmene ve okula düşen birtakım sorumluluklar da bulunur. Öncelikle muallim çocuğun kabuğundan çıkmakta güçlük çekeceğini kabullenmeli ve sabırlı olmalıdır.
  Çocuğu ilk günden faaliyete katılması sebebiyle zorlamamalıdır hoşlandığı faaliyetleri bir süre karşıdan izlemesine müsaade verilmelidir. vakit vakit bir köşede ancak oynamasına müsaade verilmelidir.
  Öncelikle muallim kendisi çocukla diyalog kurmalı sonraları tek arkadaşla diyalog kurması sağlanmalıdır. Çekingenlikten kurtulabileceği su kum kil çamur boya gibi malzemeleri kullanmaya teşvik edilmelidir.
  Yaratıcı faaliyetlere yönlendirilmelidir. Çocuğa başarı ve deşarj alanları bulunmalı en küçük bir başarısında muallim tarafından yüreklendirilmelidir.
  Düzenlenmiş etkinlikler esnasında çekingen çocuklar sebebiyle ne yapılabilir?
  Çekingen çocukların bazıları sizin onunla küçük ilgilenmenizle açılıp konuşmaya başlarlar. Sınıfınızda nasıl bir davranış istediğini bilen fakat işbirliği yapmak istemeyen çekingen bir çocuk bulunabilir. Bu çocuk yepyeni faaliyetlere başlamaktan korkan ve bundan dolayı sizden fazladan teşvik isteyen bir çekingen çocuk mümkün.
  Bu çocuğun herhangi küçük bir gayretinden dolayı aferin diyerek ya da başını okşayarak takdir ediniz. İşinde ufakta olsa birtakım başarılar elde ettikten sonraları işbirliği yapmak ona daha kolay gelir.
  Halka şeklinde çalışma esnasında çekingen çocuk sebebiyle ne yapılabilir?
  Halka şeklinde çalışmaya katılması sebebiyle çocuğa baskı yapmak iyi değildir. Bu çocuklara karşı yavaş ve onlardan az iş isteme şeklindeki bir yaklaşım çoğunlukla daha epey etkilidir.
  Çocuğa yapılanları seyretmesi konuşulanları dinlemesi sebebiyle müsaade verilmelidir. Çocuğun isteğine ya da sorusuna hemen yanıt verilmeli fakat bu onu susturacak biçimde bir yanıt olmamalıdır. Çocuğun kendine karşı güveni arttıkça grup çalışmasına daha istekli olacaktır.
  Öğretim esnasında çekingen çocuk sebebiyle ne yapılabilir?
  Bireysel dikkat gösterilir ve bireysel talimat verilirse çekingen çocuk verilen işi en iyi biçimde yapabilir. Siz çocuğun işine karışmayan ve onu sakinleştiren biri bir şekilde görülürseniz daha faydalı olacaktır.
  Dışarıda oyun esnasında çekingen çocuk sebebiyle ne yapılabilir?
  Dışarıda oynanan oyunlar çocukların; sosyal becerilerinin akranları arasında etkileşimin anlama becerilerinin gelişmesine yardımcı olur. Çekingen çocuk dışarıda hususi bir dikkati gerektirir. Bu durumda çocuğu birkaç yalın etkinlik içine sokmayı denemelisiniz.
  Çocukta birkaç beceri elde ettikten sonraları faaliyetleri diğer becerileri de içine alarak genişletebilirsiniz. Yavaş yavaş bütün defasında bir çocuk olması şartıyla diğer çocukları da faaliyete sokabilirsiniz.
  Düzenlenmiş oyun esnasında çekingen çocuk sebebiyle ne yapabilirsiniz?
  En iyi tutum işbirliği yapması sebebiyle çocuğa baskı yapmamaktır. yalnızca faaliyeti seyretmesi ve anlaması sebebiyle vakit ayrılmalıdır. Çocuk konuya karşı alaka göstermeye başladığı vakit bireysel talimat verilerek çocukla ilgilenmeye başlanmalıdır.
  Bu ilgilenme yerini yavaş yavaş çocuğun diğer çocuklarla yapacağı etkileşime bırakmalıdır. Çekingen çocuğun diğer çocuklarla yapacağı etkileşimin sözle olacağı beklenmemelidir. yalnız siz ona talimat vermeli düzenli konferanslar yapmalısınız.
  Serbest oyun esnasında çekingen çocuk sebebiyle ne yapılabilir?
  Serbest oyun çekingen çocuk sebebiyle epey değerli bir faaliyettir. Bu faaliyette çocuğun diğer çocukların oyunlarını seyretmesi onlarla etkileşimde bulunması serbesttir. Çocuğu gözlemek çocuğun ilgilerini öğrenmeye yardım eder.
  Öğrenince çocuğa zevk alabileceğini düşündüğünüz birkaç oyun öğretebilirsiniz. Çocuk arkadaşlarının yanında onlarla açıkça görülen bir ilişki kurmadan eşdeğer faaliyetlerde bulunursa çocuğun onlarla hakikat bir etkileşim sebebiyle ilk adımı attığını bilmelisiniz.
  Müzik ve fotoğraf çalışmalarında çekingen çocuk sebebiyle ne yapılabilir?
  Bazı çocukların fotoğraf ve musiki faaliyetlerine pek yatkınlıkları yoktur. ama onları çekici bulurlar. Bu faaliyetleri bir süre izledikten sonraları huzursuz bir çocuk kendi isteğiyle faaliyete katılabilir.
  Bu durumda çocuğun faaliyete katılması sebebiyle sıkılmadan kibarca teşvik edebilirsiniz baskıdan sakınılmalıdır.
  Anlaşılıyor ki aile veya muallim çekingen çocukla iletişimde ısrarcı baskıcı olmamalıdır. Çoğu vakit çocuk kendi haline bırakılıp sadece ilk adım sebebiyle teşvik edilmelidir.
  Bunun yanında her çocukları eşdeğer görmemek bütün çocuğun kendine has özelliklerini duygularını ve davranışlarını kabul edip ona göre davranmak yerinde olacaktır.
  Psikolojik Tedavi:
  Sosyal fobide psikoterapi uygulamanın gerekçesi hastaların negatif yoldaki inançları ile (sosyal ortamlarda başarısızlığın kaçınılmaz olduğu gibi ) yüzleşmelerini sağlamaktır. Sosyal fobinin temelinde bu tür inanların yer aldığı düşünülmektedir.
  Hipnozda sosyal fobide psikoterapiye yardımcı bir araç olarak kullanılmaktadır. Hastanın sosyal ortamlara uyumu için ve sıkıntı duygusunu yenmesi için oldukça yararlı bir yöntemdir.
  İlaçla Tedavi
  1. Sosyal fobi iyi tanımlanmış bir durumdur ve tedaviye iyi yanıt verir.
  2. Fobik kaçınma sosyal ortamlarda duyulan anksiyeteden (sıkıntı) kaynaklanır.
  3. İlaçla kişinin sosyal ortamlardan duyduğu sıkıntı azalır.
  4. Genel sosyal fobide ilaç uygulamaları ile başkaları tarafından reddedilme ya da eleştiriye maruz bırakılmaya duyulan aşırı hassasiyet azalır.
  5. İlaç tedavisi bağımlılığa yol açmaz. (Doktor kontrolünde olduğu müddetçe.)
  İlaç tedavisinde genellikle depresyonda da kullanılan antidepressanlar kullanılır. En az 6 aylık tedavi önerilir. Ancak bu devrede ilaç kesildiğinde kendiliğinden nüksler görülebilir.
  Daha uzun süreli kullanım önerilir. Hastaların en sık yaptığı yanlış: sıkıntılar hafiflediğinde ilaç kullanımını aksatmalarıdır. Bu yüzden hastalık belirtileri tekrar ortaya çıktığı için hastalık müzmin (kornik) bir hal almaktadır ve kişinin tedavi olamayacağı gibi yanlış bir kanıya saplamasına neden olmaktadır.
  Özet olarak
  Sosyal fobi erken başlangıçlı kronik gizli bir hastalıktır.
  Tedaviye iyi yanıt verir. İyi tedavi hastanı durumuyla baş etmek için zararlı stratejiler geliştirmesini ve depresyon ve alkolizm gibi ek rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engeller.
  İlaç tedavisi belli bir süre devam etmesi gerekir. İlk ay belirgin bir yanıtın alınamayabileceği hatırdan çıkarılmamalıdır.Tek başına yada ilaçla birlikte yapılan psikoterapi sosyal fobide oldukça faydalı neticeler verir.


+ Cevap Ver

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  07-23-2015, 06:02 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349