+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası
Like Tree1Beğeniler
 • 1 Post By essirra

Kesin istikametimiz

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Kesin istikametimiz Konusunu Görüntülemektesiniz.=>SIRAT HER İNSANI BEKLEYEN GERÇEK GELECEK Fani dünyada kısacık bir hayat Tasasıyla kederiyle,sevinciyle neşesiyle,yazıyla kışıyla,emellerden küçük ve sonu meçhul bir hayat…Ne gelirken ne de giderken bize sorulmadan önümüze konmuş bir hayat…Ağlayanı ile güleni aynı yerde yaşayan,altı ölülerle üstü dirilerle dolu bir dünya…Çiçekleri ve dikenleri imtihan için kurulmuş koca bir alan. ...

 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  347
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Kesin istikametimiz

  SIRAT
  HER İNSANI BEKLEYEN
  GERÇEK GELECEK

  Fani dünyada kısacık bir hayat
  Tasasıyla kederiyle,sevinciyle neşesiyle,yazıyla kışıyla,emellerden küçük ve sonu meçhul bir hayat…Ne gelirken ne de giderken bize sorulmadan önümüze konmuş bir hayat…Ağlayanı ile güleni aynı yerde yaşayan,altı ölülerle üstü dirilerle dolu bir dünya…Çiçekleri ve dikenleri imtihan için kurulmuş koca bir alan.
  Vakti geldiğinde ertelemez ölüm
  En büyük gerçek ölüm…İstenmeyen,sevilmeyen, ama gelen ayırım yapmayan,her canlının çaresiz tadacağı acı…Ne öne alınabilir,ne de ertelenebilir.Kim öldü ise,onun kıyameti kopar.(Nerede olursanız olun.tahkim edilmiş yüksek kalelerde bile bulunsanız ölüm sizi bulur.)(en-Nisa,78)
  Kıyamet vaktine kadar kabirde bekleme
  Kabre konduktan sonra ruh,sorulan sorulara verdiği cevaplara göre ya İlliyyin’e ya da Siccin’e gönderilir.Ruhlar orada yeniden diriltme vaktine kadar bekletilir.Diriltme gününde ise Allah’ın emri ile tekrar cesetlere girerler.Vücutlar ise,kıyamet sabahına kadar kabirde bekler.
  Birinci sur’a üfürülmesi ve kıyametin kopması
  Zamanını sadece ALLAH’ın bildiği bir günde İsrafil as Sur adlı bir şeye üfürür.(sur’a üfürüldüğü gün,ALLAH’IN diledikleri bir yana, göklerde olanlarda korku içinde kalırlar.Hepsi ALLAH’A boyun eğmiş olarak gelirler.)en-Neml,87}

  ‘‘Gök yarılıp rabbin emrine boyun eğer ,yer uzatılır,içinde olanları atıp tamamen boşalır ve rabbine boyun eğer.’’(el-İnşikak-1-4); ‘‘Büyük bir gürültü koparır,o gün insanlar ateş etrafında çırpınıp dökülen pervaneler gibi olur,dağlar atılmış renkli yüne benzer.’’(el-Karia1-5)

  ‘‘Tek bir çığlıkla hepsi bir düzlüğe dökülecekler.’’(en-Naziat-6-14‘Sur’a üfürüldüğü gün herkes bölük gelecek , gökler kapı açılacak,dağlar yürütülüp serap olacak.’’(en-Nebe;18-20)

  Sur’a üfürülmesi,herkesin tekrar diriltilmesi ve ruhlarla bedenlerin tekrar birleştirilmesi
  Tekrar Sur’a üfürülür.Ruhlar bedenlerine döner.Gözleri dalgın dalgın,çekirgeler gibi yayılmış olarak,o çağırana koşarak kabirlerinden çıkarlar.kafirler ‘bu ne zor bir gündür derler’ (el kamer,8-9) ‘‘kabirlerinden çabuk çabuk çıkacakları gün,gözleri dönmüş,yüzlerini zillet bürümüş olarak sanki dikili taşlara doğru koşarlar.işte bu,söz verilmiş olan gündür ’’ (el mearic,43-44)

  Mahşer meydanında toplanma
  Melekler,cinler hayvanlar ve insanlar yeniden yaratıldıktan sonra bir meydanda toplanırlar.bu toplanma yerine mahşer denir.Akıllı,deli,büyük,küçük,kadın,erkek,iyi,kötü herkes orada toplanır.Hayvanlar hak hukuk alınıp verildikten sonra toprak olup giderler.Kafirler onların bu durumunu görünce toprak olmayı dilerler.Ama fayda etmez
  Mahşer yerine herkes,dünyada peşinden gittiği lideri ile gelir.Firavun,kendisini ayakta tutanların başında durur.diğer tağutlar da adamları ile gelirler.
  Sıcağın haddi hesabı olmayacak şekilde bunalttığı bir yer olan mahşerde,ne kadar bekleneceğini sadece ALLAH bilir.İnsanlar bir an önce akıbetlerini görmeyi isterler.Mahkeme-i kübra’nın kurulması istenir.Şefaatçi aranır.Peygamberler dolaşılır.O gün insanların gerçek önderlerinin peygamberler olduğu anlaşılmış olur.Peygamber aleyhisselam efendimizden başkası şefaate yanaşamaz.
  ‘‘O gün kişi kardeşinden, annesinden,babasından,karısından ve oğullarından kaçar.
  O gün herkes kendi derdine düşer.
  O gün birtakım yüzler aydınlıktır,gülmekte sevinmektedir.
  O gün bir takım yüzlerde tozlanmış ve onları karanlık bürümüştür.
  işte bunlar inkarcı olanlar,ALLAH’ın emrinden çıkanlardır.’’ (abese34-42)


  O gün yedi sınıf insan hiçbir sıkıntı ile karşılaşmaz .Arş’ın gölgesinde gölgelenir.O yedi sınıf insanlar şunlardır:
  1-Adeletle hükmeden bir sultan,
  2-ALLAH’a ibadetle büyüyen genç,
  3-Kalbi mescitlere kilitlenmiş insan,
  4-ALLAH için birbirini seven ve O’nun için buluşup ayrılan iki mümin,
  5-Güzel ve mevki sahibi bir kadının zina teklifini ‘ben ALLAH tan korkarım’diyerek reddeden,
  6-Sağ elinin verdiğinisol eli bilmeyecek şekilde gizli sadaka veren,
  7-yalnız bir yerde ALLAH’ı hatırlayıp göz yaşı akıtan

  Herkese amel defterinin okutulması

  Herkese,dünyada yaptığı işlerin hepsinin kayıtlı olduğu amel defteri verilir.Defterleri sağ tarafından verilen kimseler cennetlik bahtiyarlar,sol tarafından veya arkasından verilen kimseler ise cehennemlik bedbahtlar olacaklardır.Bahtiyarların hesabı ya çok basit geçecek veya onlar hiç hesaba çekilmeyecek,bedbahtlar ise çok çetin bir hesabla karşılaşacaklardır.

  ‘‘…. İşte o vakit kitabı(amel defteri)sağ eline verilmiş olan kimse derki:gelin kitabımı okuyun.Çünkü ben hesabıma ulaşacağımı (hesaba çekileceğimi)zannetmiştim!Artık o hoşnut bir hayatta yüksek bir cennet’tedir.’’(el-hakka,19-22) kitabı sol eline verilmiş olan ise,der ki:eyvah,keşke kitabım bana verilmeseydi….Hesabımın da ne olduğunu bilmeseydim…(el-Hakka,25-27)

  İnsan,kendi amel defterinde hayatının bütün teferruatını görünce hayret edecek ve kur’anın tabiriyle şöyle diyecek:Eyvah bize bu deftere ne olmuş,küçük büyük bırakmayıp hepsini toplamış…(el-Kehf,49).

  Mizanın kurulması ve amellerin tartılması

  Kıyamet günü adalet terazileri koyacağız.Hiçbir kimseye hiçbir kaksızlık yapılmaz.Hardal tanesi kadar bile olsa yapılanı ortaya koyarız.Hesab görenler olarak bizler yeteriz.(el-Embiya,47).

  Sırat köprüsünden geçiş
  Sırat:
  Cehennemin üzerinde kurulu bir köprüdür.Kılıçtan keskin,kıldan incedir.Kaygandır.Dikenlidir.Kapkaranlıktır.
  Allah Müminlere ve münafıklara bir nur verir,o nur ile sırata gelirler.münafıkların nuru söner ve cehenneme düşerler.İyisi ve kötüsü ile müminler kalır.
  Herkes onun üzerinden geçecektir.Kafirler ise önceden cehenneme atılırlar.
  Müminlerede dünyadaki amellerine göre nur verilir.Kimininki çok,kimininki, az olur.Dağ gibi bir nurla gelen olur.Cılz bir nur la gelen olur.
  Herkes nuru kadar bir süratle sırattan geçer.
  Ahiter aleminin enzor olaylarından birisi sırattır.orada insan kendisinden başka kimseyi düşünmeyecektir.Aişe radıyallahu anha validemiz,bir defasında Peygamber aleyhisselama kıyamet gününde ailesini hatırlayıp hatırlamayacağını sorduğunda şu cevabı vermiştir
  ‘üç yerde kimse kimseyi hatırlamaz:Mizanda,amel defteri verilirken ve sıratta.
  Melekler bile,günahsız oldukları halde sırattan korkmuşlardır.Herkes imanına ve ameline göre bir hızla onun üzerinden geçer kimi şimşek hızı ile kimi at hızıyla kimi sürünerek…herkes ameline göre…
  O günün dehşetinden kimse konuşamaz .Sadece peygamber aleyhisselam efendimiz:
  Allahım!
  Selamet ver, selamet ver,selamet ver. Diye dua eder
  Sırattan ilk geçen Ümmet-i Muhammed ve onun başında da Rasulullah sallallahu aleyhi ve selem olur.
  Haramlar,riya,zulum,zekatı ihmal,namazlarda tembellik,emanete ihanet,sıla-ı rahimi koparma,küçük günahlarda ısrar….sıratta çengellere takılmaya neden olan şeylerin başında gelir.
  Kamil bir imanın yanında o imanın gereklerini yerine getirmek ve dara düşmüş bir müminin sıkntısı ile ilgilenmek ve peygamber aleyhisselamın şefaatini hak edecek amellere sarılmak,küçük çocukların ölümüne sabretmek,kız çocuğu büyütmenin sıkıntılarına katlanmak,sadaka,Allah yolunda cihat,Allah korkusundan göz yaşı akıtmak… sırattan geçmeyi kolaylaştıran en önemli işlerdir.
  Sırattan cennete geçiş veya cehenneme düşme
  ‘‘o gün erkek-kadın bütün müminlerden çıkan nurun önleri ve sağ yanları yönünde ilerlediğini görürsün.Onlara“Müjdeler olsun ki,altlarından ırmaklar akan ve içlerinde sürekli kalacağınız cennetler sizi bekliyor.İşte büyük başarı budur.”Denir.
  O gün erkek-kadın bütün münafıklar,müminlere “bize doğru bakında yüzünüzün nurundan ışık alalım.”derler.Fakat onlara“Geldiğiniz yere dönünde nuru orada arayın.”diye seslenilir.
  Bu sırada aralarına kapısı olan bir duvar çekilir.Bu duvarın gerisinde rahmet ve dış tarafında azap vardır.
  Münafıklar,müminlere “Dünyada sizinle birlikte değimliydik?”diye seslenirler.Müminler de onlara şöyle derler:“Evet,birlikteydik.Fakat siz kendiniz eğri yola saptınız,hep komplo peşinde koştunuz,gerçeklerden kuşku duydunuz,asılsız kuruntulara kapıldınız,sonunda Allah’ın emri gelince öldünüz,o yaman ayartıcı(şeytan) sizi Allah’ın affediciliğine güvendirerek baştan çıkardı.
  Bugün ne sizden ve ne de kafirlerden fidye kabul edilmez.Varacağınız ter cehennem ateşidir.Size orası yaraşır.Orası ne kötü bir yerdir.”(hadid suresi,11-15)

 2. #2
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1.282
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Cevap: Kesin istikametimiz

  elinize saglık

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. çok güzel bir hikaye kesin okuyunuz
  By £laf in forum Dini Hikayeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-15-2014, 08:13 PM
 2. Sevab kazanmak için kesin yol
  By Karani in forum Güzel Sözler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-14-2014, 09:20 PM
 3. Ahiret kesin bir gerçektir
  By Karani in forum Serbest Bölüm
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-11-2012, 06:57 PM
 4. Hz. İsa Kesin Olarak Ölmedi
  By Türker in forum Serbest Bölüm
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09-18-2010, 11:43 PM
 5. Siyah noktalara kesin çözüm
  By EhLiSuNNeT in forum Cilt ve saç bakımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2010, 02:00 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379