+ Cevap Ver
9 sonuçtan 1 ile 9 arası
Like Tree5Beğeniler
 • 2 Post By Berzah_Alemi
 • 1 Post By zeynepzehra
 • 2 Post By Kardeş

Evlenecek gençlere

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Evlenecek gençlere Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Âyet,Hadis ve İslami eserlerde evlenilmesi sürekli teşvik edilmiştir.Bediüzzaman da;”Bekarlık bîkârların (kârsızların,kârı olmayanların)kârıdır.”der. Ancak şu uyarıda yapılır: Evlenen bahre düşer Evlad olursa ğark olur Sen sahili bahri tut Varsa sultanlık budur. Bir batılı da en kötü ihtimal ile evlenmeyi şöyle tarif eder: “Evlenmek ahmaklık ise,evlenmemek en büyük ahmaklıktır.” Âyette:” Onlar, “Ey ...

 1. #1
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1.254
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Evlenecek gençlere

  Âyet,Hadis ve İslami eserlerde evlenilmesi sürekli teşvik edilmiştir.Bediüzzaman da;”Bekarlık bîkârların (kârsızların,kârı olmayanların)kârıdır.”der.
  Ancak şu uyarıda yapılır:
  Evlenen bahre düşer
  Evlad olursa ğark olur
  Sen sahili bahri tut
  Varsa sultanlık budur.

  Bir batılı da en kötü ihtimal ile evlenmeyi şöyle tarif eder:
  “Evlenmek ahmaklık ise,evlenmemek en büyük ahmaklıktır.”
  Âyette:” Onlar, “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle” diyenlerdir.”[1]
  “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır.”[2]
  Hadisde kadının dört özelliğinden dolayı isteneceğini ancak dördüncüsünün tercih edilmesi gerektiği bildirilmektedir.
  Bunlar;Neseb,Zenginlik,güzellik ve ahlak güzelliği…
  Burada kadın istenir derken,isteyen devamlı erkek tarafı olduğu için erkek nazara verilmiştir.Yoksa böyle bir tercihte seçme durumu kadın içinde geçerlidir.Ancak genel hüküm ve uygulama,erkeğin kadını seçmesi ve istemesiyle gerçekleşmektedir.

  1-Neseb-Soy üstünlüğü.
  Veda hutbesinde Peygamberimiz;hepiniz Âdemdensiniz,Âdem ise topraktandır.Nice soylu ailelerden soylu olmayan insanlar dünyaya gelmektedir.
  Peygamber efendimizin soyu,Hz.Hacer’e dayanır.Hz.Hacer ise bir hizmetçidir.
  İbrahim peygamberin Hz.Sare’den çocuğu olmayınca evlenmesine izin verir.Oda Hizmetçi Hz.Sareyle evlenir.Ondan Hz.İsmail dünyaya gelir ve Peygamber Efendimizde Hz.İsmailin soyundandır.
  Allah ahirette insanların soyuna göre muamele etmeyecektir.Takva esastır.

  2-Zenginlik.
  İnsanların çoğunu aldatan hususta budur.Zenginliğine aldanarak kendi kızlarını tehlikeye ve ateşe atmaktadırlar.
  Zenginliğini düşünen anne-babalar,huzurlu olup olmayacağını hesaba katmazlar.
  Anlatılır;yaşlı ve nurani sakallı bir amca kiralık ev aramaktadır.Boş gördüğü evin karşı kapısını çalar.Anormal giyimli bir kadın kapıyı açıp sert sert amcaya bakar.Kızgınlıkla ne aradığını sorar.
  Adam ev aradığını,karşı dairenin boş olup kiraya tutmak istediğini söyleyince kadın;
  Evet orası bizim fakat sana verecek evim yok deyip tersler.
  Nedenini sorması üzerine kadın;Seni görünce babamı hatırlıyorum,der.
  Amca ise,daha iyi ya,her sabah beni burada görünce babanı hatırlamış olursun.
  Kadın ise öyle olmadığını söyleyince amcayı bir merak sarıp,evi tutmayacağına dair söz verir,sebebini anlatması için ısrar eder.Dolmuş olan kadın biraz rahatlamak düşüncesiyle anlatmaya başlar.
  -Benim babamda senin gibi dindar biriydi,bizi de öyle yetiştirmişti.Ancak şimdiki beyim buranın en zengini olup beni isteyince babam verme taraftarı oldu.
  Ben ise yetiştiğim ortamdan farklı bir ortamda yetiştiklerini bildiğim için kabul etmedim.Babamın ısrarı inad derecesinde ağır bastı ve şimdiki beyimle evlendim.
  Edebe dikkat etmez bir aile olduklarını ilk günlerden itibaren bana yaptıkları baskıyla gösterdiler.Akraba ve arkadaş çevresi tamamen bizim çevreden farklıydı.
  Bu durumdan sürekli sıkılıyor,terliyor,yüzüm kızarıyordu.
  Bir gün yine arkadaş ortamı içerisinde iken sıkılmış,rahatsız olmuştum.Alnımdan bir şey çat etti,ondan sonra artık hiç sıkılmadım,tıpkı şimdi gördüğün gibi…
  İşte bütün buna babam sebeb olmuştu.
  Çünkü haya damarı çatlamıştı.

  3-Güzellik.
  Yüz ve sima güzelliği geçicidir.İhtiyarlık anında tamamen o güzellik yerini çirkinliğe bırakır.
  Yazar Ahmet Haşim nişanlanır.Evlenmeye yakın kıza annesiyle görüşmek istediğini söyler.Kızın annesini görür görmez kıza nişanı bozduğunu söyler ve evlenmekten vaz geçer.
  Sebebini soran kıza,sen de yaşlanınca mutlaka annen gibi olacaksın,der.

  4-Ahlak ve huy güzelliği.Ahlakta denklik.
  Huyu güzel olan bir kadın diğer ilk üçünün de kazanılmasına sebeb olur.İlk üçü dördüncüsünü kazandırmaz fakat dördüncüsü ilk üçünü kazandırır.
  Buda helal süt emmiş olmakla orantılıdır.Bir kaç örnek verelim:
  -Soylu bir ailenin çocuğu çarşıda esnafların tuluğuna iğne batırıp emer.Bir kaç kere sabreden esnaf babasına söylemeye mecbur kalırlar.
  Eşiyle nerede yanlış yaptıklarını sorgularlarken kadın anlatır;
  Ben bir gün bu çocuğa hamileyken aş eriyordum.Bahçeye çıkmış,komşunun bahçemize sarkan portakallarına iğne batırıp emmiştim,der.
  Adam komşusuna giderek helallik diler.Ve bir şey söylemedikleri çocukları bu kötü huyunu terk eder.

  -Hz.Ömer her gece şehri gezip,halkın problemlerini araştırır.
  Bir gece bir evden gelen seste kız süte su katmamakta ısrar ederken ve bunu Hz.Ömer’in yasakladığını annesine hatırlatırken,annesi Ömer’in haberinin olmayacağını söyleyerek katmasını söyler.
  Hz.Ömer hemen ertesi günü o kızı oğlu Abdullaha ister.Ve onlardan eşine rastlanmayan,adalet ve yönetimde Ömer bin Abdulaziz gibi bir şahsiyet dünyaya gelir.

  -Bediüzzaman Said Nursi daha bıyığı yeni yeni terlemişken genç yaşında Bitlis/Hizan/İsparit/Nurs köyünden kalkarak,İstanbulda Beyazıtta şekerci işhanında;’Her soruya cevab verilir,soru sorulmaz.’levhasını asar.
  Her gün yüzlerce kişi gelerek dini,fenni bir çok alanlardan,farklı sorular sorup cevablarını alarak giderler.
  Birkaç esnafın dikkatini çeken bu durum üzerine memleketine gitmeye karar verirler.
  Evine varıp kapıyı çaldıklarında annesi Nuriye hanım çıkar.Babasını sorarlar.Tarlada olup,akşama geleceğini söylemeleri üzerine annesine çocuk Said’i nasıl büyüttüğünü sorarlar.
  Annede cevaben,Said’i abdestsiz hiç emzirmediğini söyler.
  Akşam üzeri babası Mirza önüne iki öküz katmış gelmekte ancak öküzlerin ağızları bağlıdır.
  Kendilerinin hasad zamanı hayvanların ağızlarını bağlayıp,hasada girmelerini engellemek için yaptıklarını ancak şimdi hasad zamanı olmadığından dolayı neden hayvanların ağızlarını bağladığını sorunca babası;
  Bizim tarla uzaktadır.Gelirken komşuların bağ ve bahçeleri vardır.Hayvanlar yanlışlıkla onların bahçelerine girmesinler diye bağladım,der.
  Bunun üzerine bunlar,elbette böyle bir anne ve babadan böyle de bir evlad doğar deyip başkada soru sormadan dönerler.

  -Eskilerin çokça okudukları,içinde güzel kıssaların olduğu Ahmediyye ve Muhammediyye adlı iki eserin sahibi olan Ahmed,devamlı Mehmet’ten öndedir.Fazlasıyla çalışıp gayret gösteren Mehmet bir türlü kardeşi Ahmede yetişemeyince sebebini annesine sorar.Annede cevabında;
  Elbette yetişemezsin,der.Çünkü bir gün sen çatlayacak derecede ağlıyordun.Bende o zaman abdestsizdim.Gidip abdest alıp gelene kadar senin çatlayacağını düşünerek bir sefer seni abdestsiz emzirdim,der.
  Kardeşi Ahmet ise hiç abdestsiz emzirilmemiştir.

  -Hanefi mezhebinin kurucusu İmam-ı Âzam Ebu Hanife,diğer adıyla Numan bin Sabit.Beş yaşında Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiştir.
  Bir gün annesine ezberlerken biraz zorlandığını söyler.Annesi ise elbetteki zorlanırsın der.O da babanın yüzündendir ve anlatır.
  Baban Sabit bir gün dere kenarında gezerken,suyun üzerinde bir elma görür,alır ve ağzına götürerek bir kere ısırır.Suyu boğazına gitmiştir.Hemen elmayı ağzından çıkararak dereyi takib edip,dereye sarkan elma ağaçlarının olduğu bahçeye gelir.Sahibine durumu anlatıp helal etmesini söyler.
  Sahibi ise bu hassas ve dikkatli genci elinden kaçırmak istemez.
  (Anlatıldığı üzere)Yedi yıl yanında çalışmasını şart koşar.Numan mecburen kabul edip yedi yıl çalışır.
  Bu seferde yine helal etmesini istediğinde helal etmeyeceğini söyleyip; kör, topal, dilsiz,sağır,çolak bir kızının olup onunla evlenmesini şart koşar.
  Çar-ı nâçar kabul eder ve evlenir.Ancak evlendiği kız hiç de söylenildiği gibi değildir..tam bir ay parçası gibi.
  Sebebini sorduğunda şu cevabı alır;kızım kör dedim çünkü harama bakmaz.Dilsiz dedim çünkü kötü söz söylemez.Sağır dedim çünkü kötü söz dinlemez.Topal dedim çünkü kötü yola gitmez.Çolak dedim çünkü başkasının malına el atmaz.Kısaca günahtan uzak bir kişidir.Seninde günah konusunda bu kadar hassasiyet göstermeni görünce,kızımı ancak senin gibi birisine verebileceğimi düşündüm.
  Ve anne oğlu Numana;İşte baban o bir kerecik elmayı ısırıp suyunu yutmasaydı,sen ezberlerken o kadar da zorlanmazdın.

  -İmam-ı Âzam bir gün sürüden bir hayvanın çalındığını duyunca kırk gün et yemez.Ola ki o çalınan hayvan kasaba satılmış olup,kendisi almış olabilir düşüncesiyle ancak kırk gün içerisinde bunun neticeleneceğini düşünerek bekler.

  -İmam-ı Âzam ticaretle uğraşmaktadır.Kumaşlar içerisinde bulunan defolu bir malı işçisine göstererek bunun müşteriye söylenerek ucuza satılmasını hatırlatır.
  Bunu unutan işçi onu da diğerleri gibi aynı fiyattan satıp söylememiştir.
  Bunun üzerine İmam-ı Âzam o seneki tüm kazançlarını fakirlere dağıtır.Çünkü o paranın hangi kazancın içerisinde olduğunu bilmemektedir.

  -İki köylü arkadaş köyden şehre satmak üzere pekmez getirirler.Bunlardan biri şehre girişte bir çeşmenin başında pekmez tuluğunu ağzına kadar suyla doldurur.Öbürü yapmadığı gibi arkadaşını da uyarır.
  Arkadaşı ise katması yönünde uyarır.
  Şehre vardıklarında her ikisinin pekmezlerinin fiyatı da aynıdır.Su katan bir saat içerisinde satar.Diğeri ise bir türlü satamaz.Su katmasını tekrar söyleyen arkadaşı köye gider.
  Birkaç gün geçtiği halde hala satamayan bu kişi oranın bilge kişisinin yanına gidip durumu anlatır ve çaresini sorar.
  Bilge kişi ise;Evladım senin malın helal,senin malını alacak helal para olacak ki satılabilsin.Alacak kişinin parası helal olmayınca senin malında satılmıyor.
  Su katarsa satılabileceği,buna ise kendisinin karar vereceğini söyler.
  Ve denemek içinde olsa bunu yapar ve hemen bekmezi satılır.
  Eğer evleneceklerde bu dördü de varsa,ne âla.
  Ancak Peygamberimizin de buyurduğu gibi,dördüncüsü esas alınmalı,diğerleri onu takib etmelidir.
  Tıbbende sabittir ki,haram lokma insan mekanizmasını bozmaktadır.Nesilleri etkilemektedir.
  Hadislerde:"İnsanlar, babalarından ziyade zamanlarına benzerler."
  “Kadın beş vakit namazını kılar,Ramazan orucunu tutar,namusunu korur ve kocasına itaat ederse,cennete girer.”
  “Çocuk bulunmayan bir evde,bereket yoktur.”


 2. #2
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Yaş
  35
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  teşekkarler abicim


 3. #3
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Yaş
  51
  Mesajlar
  1.254
  Tecrübe Puanı
  9

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Yaşi gelmiş gencler biran önce evlensinler evlencekleri kişileri de iyi secimini yapsinlar


 4. #4
  Gönüllü Paylaşımcı zeynepzehra1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  63
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  farkındaysan o zeynepzehra 10 yaşında...


 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Yaş
  35
  Mesajlar
  6
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Alıntı zeynepzehra1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  farkındaysan o zeynepzehra 10 yaşında...
  allah allah sanane


 6. #6
  Misafir
  Üyelik tarihi
  Nov 2012
  Mesajlar
  48
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Alıntı zeynepzehra1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  farkındaysan o zeynepzehra 10 yaşında...
  Demek 10 yaşında 29 yaşımdayım demiş

  10 yaşındaysa daha en azından 7-8 yılı var, bu öğütler(bilgiler) şu an değil ama ileride işine yarar. :)


 7. #7
  Gönüllü Paylaşımcı zeynepzehra1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Yaş
  32
  Mesajlar
  63
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Alıntı Kardeş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Demek 10 yaşında 29 yaşımdayım demiş

  10 yaşındaysa daha en azından 7-8 yılı var, bu öğütler(bilgiler) şu an değil ama ileride işine yarar. :)
  doğru dediniz


 8. #8
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Yer
  Anadolu...
  Mesajlar
  119
  Tecrübe Puanı
  7

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Gençler burası tartışma tahtası değil lütfen amaç dışı kullanmayalım siteyi .. Berzah_Alemi abimiz ne güzel bir konu paylaşmış konuyu nerelere getirdiniz..


 9. #9
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Evlenecek gençlere

  Aslında gençlerimizin okuması gereken güzel bir konu.


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349