Toplumların Helak Oluşları

Bir toplumun helak olması sadece yaptıkları kötülükler ve Allahın emirlerine karşı geldikleri için değildir. Hiç bir toplum içinde olmayıp kendi başına yaşayanlarda bir nevi kendi dünyaların da helak olmuşlardır. Araştırmalarımız sonucu bir çok insanın ortak konuşması ve yaşam biçiminden özetlenecek cümleler şu şekildedir.

- Ne akrabası be kardeşim bu devirde baba evladına olmuyor,

- Biz bütün akrabalık ilişkilerimize çizik çektik,

- Dünyada insan kalmamış kimseye merhametli olmayacaksın,

- Arkadaş, dost kalmamış herkes menfaatçı olmuş,

Bu sözlere benzer yüzlerce isyan dolu, hayattan soğumuş kopmuş insanlar ile karşılaşıyoruz. Peki bu sözleri söyleyenlerin hepsi dinsiz mi? İnançsız mı? Vicdansız mı? Hayır kardeşlerim, bu sözleri söyleyenlerin çoğu ne yazık ki müslüman kardeşlerimiz. Bunun sebebini birkaç cümle ile anlatmaya çalışalım.

Allah bize şöyle buyuruyor;

Mâ lekum lâ tenâsarûn(tenâsarûne). Size ne oldu ki birbirinize yardım etmiyorsunuz? 37 / SÂFFÂT – 25

Müslümanlar arası yardımlaşma, hal hatır sorma, birbirini ziyaret etme gibi alışkanlıklar yavaş yavaş silinip bitiyor. Yerini süslenmede, mal mülkte bir biri ile yarışmada çekişmelere bırakıyor. Dedi kodu, faiz ve dünya malı ile içli dışlı olmuş bir müslüman toplumdan bahsediyoruz. Diziler de çırıl çıplak kadın ve erkeklerden tutun, ağıza alınmayacak kelimeler ile eğlence programları adı altında ki ahlaksızlıkları her geçen gün insanlarımıza aşılıyor, ahlakını, imanını zayıflatıyorlar ve bunu da profesyonelce başarıyorlar.

Konu biraz dağılmış gibi olsa da aslından bu gerçekleri göz ardı ederek projemizin hedefine ulaşamayacağını düşünüyoruz.