+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Kaderini değiştirme gücüne sahip misin?

 Islamseli.Net Katagorisinde ve  Serbest Bölüm Forumunda Bulunan  Kaderini değiştirme gücüne sahip misin? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Kaderini değiştirme gücüne sahip misin? Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz ve bu kaderi asla değiştiremeyiz. Tek bir anına bile müdahale edemeyiz. Hepimizin kaderini Allah en ince ayrıntısına kadar yazmıştır. Allah hepimizin ilahı olduğuna göre bizim kaderimizi belirlememesi, ya da kaderimizden haberinin olmaması mümkün değildir. Ayrıca Allah zamana ve mekana bağlı değildir. Bu ...

 1. #1
  Moderator sabır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  1.155
  Tecrübe Puanı
  11

  Question Kaderini değiştirme gücüne sahip misin?

  Kaderini değiştirme gücüne sahip misin?

  Hepimiz kaderimizi yaşıyoruz ve bu kaderi asla değiştiremeyiz. Tek bir anına bile müdahale edemeyiz.
  Hepimizin kaderini Allah en ince ayrıntısına kadar yazmıştır.

  Allah hepimizin ilahı olduğuna göre bizim kaderimizi belirlememesi, ya da kaderimizden haberinin olmaması mümkün değildir. Ayrıca Allah zamana ve mekana bağlı değildir. Bu yüzden de bizim zaman kavramıyla bağlı olduğumuz hayatımız Allah tarafından daha biz doğmanda önce belirlenmiştir. Şimdi gün içinde yaşadığımız olaylarla kaderimizi yaşadığımızı sizlere anlatmaya çalışacağım.


  Bir gün karşıdan karşıya geçmek için bekliyorsunuz, tam o sırada önünüze atlayan birine araba çarpıyor ve o kişi orada hayatını yitiriyor. Siz ise hayretler içerisinde birkaç saniye içinde gerçekleşen bu inanılmaz olayı seyrediyorsunuz. Peki içinizden “Keşke bir saniye sonra geçseydi, işte o zaman ölmeyecekti” mi diyorsunuz?


  Bu düşünce ne kadar doğru? Gerçekten tesadüfler mi hayatınızı yönlendiriyor? Hakikaten o kişi birkaç saniye sonra karşıya geçse ölmeyecek mi? Yoksa ölüm anı daha o doğmadan kaderinde mi gizli? Bütün yaşadıklarımız saniyesi saniyesine kaderimizde belirlenmiş mi, yoksa bizler kendimiz mi irademizle kaderimizi yönlendiriyoruz?


  Aslında bu soruların cevabı Kuran’la bizlere bildirilmiştir. İman etmeyen insanlar Allah’ın her insan için bir kader belirlediğini bilmeden bir ömür geçirirler. Allah’ı ve Kuran’ı tanımadıkları, ayetleri bilmedikleri için her konuya oldukça yüzeysel yaklaşırlar ve olaylar karşısında hep şaşkınlığa veya üzüntüye düşerler. İ

  şte bu onların gaflette olduğunun bir göstergesidir. Kaderi bilmeyen bir insan ufacık bir hastalıkta sanki dünya yıkılıyormuş gibi tepki gösterir. Herhangi bir eşyasını kaybetse günlerce üzülür. İşyerinde müdürü kızsa hayatı kararır. İflas etse, evini barkını satmak zorunda kalsa ağır depresyona girer. Bir yakınını kaybetse yıllarca üzüntüden kahrolur.

  Neden biliyor musunuz? Çünkü iman etmeyen insanlar hep kaderlerini değiştirebilecekleri yanılgısına düşerler. Sanki doğru sözü söylese eşiyle kavga etmeyecektir, çocuğu biraz daha hızlı yürüse belki de araba çarpıp ölmeyecektir, biraz daha gayret etse iflas edip her şeyini kaybetmeyecektir. Hâlbuki bu çok ama çok büyük bir yanılgıdır.

  Çocuk binlerce kere dünyaya gelse yine aynı anda araba çarpıp ölecektir, binlerce kere olay geri alınsa insan yine o saniyede o lafı söyleyecektir, ne kadar gayret ederse etsin o insan mutlaka aynı tarihte yine iflas edecektir. İşte kaderi bilmeyen insanlar tüm hayatlarını gaflet içinde her olaya üzülüp yakınarak, sinirlenerek, acı çekerek, kahrolarak geçirirler. Kendilerinin ne kadar aciz olduğunun, bütün gücün Allah’a ait olduğunun da şuuruna varamazlar.

  Halbuki insanın hayatındaki her an, her dakika her saniye o insanın kaderindedir. Daha biz doğmadan Allah tarafından belirlenmiştir. Her ne yaparsak yapalım, istersek bütün dünyadaki insanları toplayalım, onlarında yardımını alalım, asla ve asla kaderimizi değiştiremeyiz. İşte bu imtihanın sırrıdır. İnsan boş bir amaçla dünyaya gelmemiştir. Her insan Allah tarafından bazen iyi bazen kötü gözüken olaylarla denenir. Bu olaylar karşısındaki tavırları sonucunda cenneti veya cehennemi kazanır. Kaderi kavrayabilmek için Kuran ayetlerini bilmek çok önemlidir. Çünkü ancak ayetleri bilen insan bu sırrı kavrayabilir.


  Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz bize döndürüleceksiniz. (Enbiya Suresi / 35)

  Andolsun, biz sizi biraz korku, açlık ve bir parça mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle imtihan edeceğiz. Sabır gösterenleri müjdele. (Bakara Suresi / 155)

  Allah insanların kaderini belirlediği gibi tüm kainatın kaderini de belirlemiştir. Bu kainatın ne zaman yok olacağı, kıyametin ne zaman kopacağı da saniyesi saniyesine bellidir. Allah bir ayette ‘Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır. (En’am Suresi / 59)’ bildirmektedir. Bu ayet Allah’ın muazzam gücünü anlayabilmek için yeterlidir. Allah’tan habersiz tek bir yaprak bile düşmez ve dünyada yaşayan milyarlarca insanın kaderi kendi kitaplarında tüm detaylarıyla Allah tarafından yazılmıştır.

  Kader gerçeğini ve imtihanın sırrını kavrayan bir insanın hayata bakışı bambaşkadır. Öncelikle imanlı olduğu için Allah’a sonsuz güveni vardır. Allah’ın sonsuz aklının farkındadır ve her olayı hikmetle yarattığını bilir. Olayların içinde boğulmaz, kaybolmaz, olayları dışarıdan seyreder. Her olayda hayır ve hikmet arar. Zor bir olayda sabretmesi ve tevekkül etmesi gerektiğini aslında olayın bunun için özel yaratıldığını bilir. Eğer insan tüm hayatı boyunca sabretmesi, tevekkül etmesi gereken hiçbir olayla karşılamasa o zaman güzel ahlak gösterdiğini, sabredebildiğini nasıl kanıtlayabilir?

  Allah’ın rızasını ve cenneti nasıl kazanabilir?

  İnançlı bir insan ayrıca kendi istekleri gerçekleşmediğinde mutlaka bu isteklerin doğru olduğuna inanmaz. Eğer gerçekleşmiyorsa bunda mutlaka bir hayır vardır der. Allah bunu bir ayette çok net bir şekilde açıklamıştır: …Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz. (Bakara Suresi / 216)


  Derin imana sahip olan bir insan hayatında karşılaştığı hiçbir olay karşısında üzülmez, hiçbir olay karşısında şaşırmaz, aşırı tepki vermez. Allah’ın yarattığı kaderde mutlaka ve mutlaka güzellik olduğunu bilir. Bir yakının kanser olduğunu duysa, Allah’ın onu hastalıkla imtihan ettiğini, eğer sabrederse bunun karşılığını kat kat fazlasıyla cennette alacağını düşünür. Tüm malını kaybetse Allah’a tevekkül eder, çünkü malın mülkün zaten Allah’ın olduğunu dilediği zaman çekip aldığını bilir.

  Yanlış tek bir söz söylese hemen Allah’tan bağışlanma diler, daha dikkatli olmaya niyet eder. En yakını ölse, ahirete derin bir imanla inandığından o kişinin sonsuz hayatına kavuştuğunu düşünür. Eğer ölen kişi müminse cennete ve Allah’ın rızasına kavuştuğu için sevinç duyar. Allah’ın dilemesiyle cennette kavuşacaklarını düşünür. Müminler dünyaya binlerce kere gelseler de yaşadıkları bütün olayları aynı saniyelerde tekrar yaşayacaklarını çok iyi bilirler.

  Müminin böyle derin bir bakış açısına sahip olmasının diğer bir sırrı da asıl hayatının ahiretteki sonsuz hayatı olduğunu çok iyi bilmesidir. Bu dünya sadece bir geçiş yeridir, göz açıp kapayıncaya kadar da geçer. İnsan bir anda kendini Allah’ın huzurunda hesap verirken bulur. Dolayısıyla mümin dünyada kaybettiği ne makamdan, ne paradan, ne bedeninde oluşan zaaflardan etkilenmez. Çünkü ahiretteki sonsuz hayat karşısında bunlara zaten tenezzül etmez. Dünyada nimetlere kavuşursa şükreder, kaybederse tevekkül eder ve her olayda Allah’ı görür, kaderinde ne kadar ince bir plan olduğunu hisseder ve şükreder.


  İman eden bir insanla etmeyen bir insanın bakış açısında ne kadar büyük bir uçurum olduğunu görebiliyor musunuz?

  İman ederek, ayetleri yaşayarak tüm hayatınızı büyük bir coşkuyla, kalbiniz Allah’la yaşayabilirsiniz. Olayların hikmetini kavrayabilir, tüm ince yönlerini yakalayabilirsiniz. Kısaca asla ve asla değiştiremeyeceğiniz kaderinizi dışarıdan seyredersiniz. Aksi takdirde olayların içinde boğulup gerçekleri asla kavrayamadan, sürekli sıkıntıdan sıkıntıya düşerek ömrünüzü bitirirsiniz. Sonuç olarak eğer bir insan eğer kadere inanmıyorsa, hayatının her anını Allah tarafından belirlendiğine ve imtihan edildiğine inanmıyorsa bu da zaten onun kaderindedir...


  Hiç şüphesiz, biz her şeyi kader ile yarattık. (Kamer Suresi / 49)

  De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve müminler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)

  Sendeki üç şeyi görebilene güven.

  Gülüşünün ardındaki kederi, öfkenin ardındaki sevgiyi ve sessizliğinin ardındaki nedeni...

  Hz.Ali (R.A.)

 2. #2
  Moderator sabır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  1.155
  Tecrübe Puanı
  11

  Standart Cevap: Kaderini değiştirme gücüne sahip misin?

  “Âmentü billahi ve melâiketihî ve kütübihî ve rusülihî ve'l-yevmi'l-âhiri ve bi'l kaderi hayrihî ve şerrihî mine'llâhi teâlâ; ve'l-ba'sü ba'de'l-mevti hakk eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve resûlüh”


  “Allah'a, meleklerine, kitaplarına, pey­gamberlerine, âhiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah'tan olduğuna iman ettim. Ölümden sonra diriliş gerçektir. Allah'tan başka ilâh olmadığına, Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğu­na şahadet ederim.”

  Sendeki üç şeyi görebilene güven.

  Gülüşünün ardındaki kederi, öfkenin ardındaki sevgiyi ve sessizliğinin ardındaki nedeni...

  Hz.Ali (R.A.)

+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349