Türk Basın heyeti Doğu Türkistan'da

5 Temmuzda yaşanan olaylar sırasında resmi rakamlara göre 197 kişinin öldüğünü, 1720 kişinin öldüğü Urumçi'ye ayak basan 8 kişilik Türk Basın Heyeti bölgeyi inceliyor... Sincan Uygur Özerk Bölgesi Urumçi Büyükşehir Belediye Başkanı Jerla İsamudin, ''Urumçi'de yaşanan olayların şehrin gelişmesine engel olamayacağını ve asayiş konusundaki kararlılıklarından caydıramayacağını'' belirtti.

RTÜK, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, TRT, Gazeteciler Cemiyeti ve Anadolu Ajansı temsilcilerinden oluşan 8 kişilik Türk basın heyeti, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de çeşitli temaslarda bulundu, olayların yaşandığı bazı bölgeleri ziyaret etti.

Urumçi Büyükşehir Belediye Başkanı İsamudin, Türk heyeti ile yaptığı görüşmede, özerk bölge ve Urumçi'de son 30 yılda yaşanan ekonomik gelişmeleri ve eğitimdeki durumu anlattı.

Bölgede 5 Temmuzda yaşanan olaylar sırasında 197 kişinin öldüğünü, 1720 kişinin yaralandığını hatırlatan İsamudin, şunları söyledi:

''47 milliyetin beraber yaşadığı bir bölgeyiz, bu gruplarla el ele yaşayıp güzelleştirdiğimiz bir şehrimiz var. 460 ibadet yerimiz var, bunların 432'si cami. İbadet yerleri koruma altındadır ve dini ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu ortam için de milli dayanışmanın temeli sağlamdır. Olaylara karışanlar yasal cezalarını göreceklerdir. Ölen 197 kişinin bir kısmı masum insanlar, 1720 yaralı var. Çok sayıda araç ve polis otosu tahrip edildi. Normal bir asayiş olayı bahane edilerek, milli ayrım yapılmaya çalışılıyor. Bu yapılanlar Urumçi'deki gelişmeye engel olamaz ve asayiş konusundaki kararlılığımızdan caydıramaz.''

Büyükşehir Belediye binasında yapılan görüşmelerden sonra Başkan İsamudin, konuya ilişkin soruları programı olduğu gerekçesiyle yanıtlamadı.

Türk basın heyetinden RTÜK üyesi Abdulvahap Darendeli ise yaptığı konuşmada, Türkiye ile Çin arasında herhangi bir sorun bulunmadığını, ekonomik ve sosyal ilişkilerin tarihinde olmadığı bir şekilde geliştiğini ifade ederek, ''Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin ziyareti ile bu ilişkiler daha da gelişmiştir'' dedi.

Darendeli, Türkiye;deki medyanın yapısı hakkında bilgi verdikten sonra, ''Özgür vatandaşın haber alması ve yönetime katılması medya aracılığıyla olmaktadır. 5 Temmuz olaylarının algılanması Türkiye;de ve dünyada medya aracılığıyla olmuştur. Arşiv görüntülerle verilen haberler maalesef kamuoyunun yanlış bilgilenmesine neden olmuştur. Medyamızın bu olumsuz tarafının yanı sıra olumlu özelliklerini de göz ardı etmemek gerekir'' şeklinde konuştu.

Türk heyeti, daha sonra olayların yaşandığı At Meydanı;nı gezdi. Tamamen yanan 4 katlı bir binadaki oto galerisi sahibi Guo Jianxin, 57 yeni otomobilinin tahrip olduğunu, 4 bin yedek parçanın da yandığını belirterek, ''Devlet zararımı karşılayacağı sözünü verdi, araçlarım sigortalı değildi'' dedi.

Daha sonra, ikinci el oto satış yeri olan ve şimdi onlarca yanmış aracın depolandığı alanı gezen heyet, Dostluk Hastanesi'ni de ziyaret etti. Başhekim Dr. Zhu Yuanchun, halen 71 yaralının değişik bölümlerde tedavi gördüğünü, olaylar sırasında getirilen 168 yaralının 11'inin Uygur olduğunu ve tedavi görerek taburcu edildiklerini, 157'sinin ise Han Çinlisi olduğunu söyledi.

Urumçi'de özellikle olayların yaşandığı At Meydanı ve çevresi ile Büyükşehir Belediyesi ve birçok önemli merkezde askerlerin konuşlu olduğu ve kontrol, gözlem noktaları oluşturduğu gözlendi.