+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Sorular ve Cevaplarla İslamiyet

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Soru ve Cevaplarla İslam Forumunda Bulunan  Sorular ve Cevaplarla İslamiyet Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Mehmet Şevket Eygi SORU: Böyle bir şey caiz ve doğru mudur? CEVAP: Caiz ve doğru değildir. `Telfik-i mezahip İslam dinini oyuncak etmektir` (Ulemadan Seydişehirli Mahmud Es`ad) SORU: İslam dininde reform, yenilik, değişiklik yapılabilir mi? CEVAP: Kesinlikle yapılamaz. Bu dini Allah koymuştur, yorumunu Peygamber yapmıştır. Allah yanılmaz, Peygamber hatadan ve yanlıştan ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.469
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Sorular ve Cevaplarla İslamiyet

  Mehmet Şevket Eygi

  SORU: Böyle bir şey caiz ve doğru mudur?

  CEVAP: Caiz ve doğru değildir. `Telfik-i mezahip İslam dinini oyuncak etmektir` (Ulemadan Seydişehirli Mahmud Es`ad)

  SORU: İslam dininde reform, yenilik, değişiklik yapılabilir mi?

  CEVAP: Kesinlikle yapılamaz. Bu dini Allah koymuştur, yorumunu Peygamber yapmıştır. Allah yanılmaz, Peygamber hatadan ve yanlıştan korunmuştur. Reform ve değişiklik ancak muharref (bozulmuş) dinlerde olabilir, İslam`da asla olmaz.

  SORU: İlahiyatçılar İslam alimi midir?

  CEVAP: Bir kimsenin İslam alimi olması için, ucu Resullerin Seyyidine dayanan bir icazeti (dini diploması) olması gerekir. Ayrıca, itikad ve fıkıh konusunda Ehl-i Sünnet ve Cemaat dairesinde bulunması gerekir. Bununla da bitmez. Bildiği ile amil olması gerekir. Bir ilahiyatçıda bu üç sıfat varsa o din alimidir. Yoksa değildir, yerli ve ehli oryantalisttir.

  SORU: Reformcu, diyalogcu ilahiyatçılara tabi olmanın hükmü nedir?

  CEVAP: Yanılmak ve sapıtmaktır.

  SORU: Tasavvuf ve Tarikat ne demektir?

  CEVAP: Şeriatsiz Tasavvuf ve Tarikat olmaz. Şeriata uygun bütün tarikatlar haktır.

  SORU: Bütün şeyhler gerçek şeyh midir?

  CEVAP: İcazeti varsa, Şeriata uyuyorsa, şeyhlik şartlarına ve sıfatlarına sahipse gerçek şeyhtir. Değilse sahte şeyhtir, müteşeyyihtir (şeyh taslağıdır).

  SORU: Namaz kılmayan şeyh olur mu?

  CEVAP: Böyle sorularla adamı güldürmeyin! Namaz kılmayan merduttur. Böyle adama şeyh denir mi? Tarik-i Salat fasıktır.

  SORU: Bazıları `Biz yaqin derecesine vasıl olduk, bizden namaz kalktı` diyorlar...

  CEVAP: Namaz kimseden sakıt olmaz. İnsanların derece itibariyle en büyüğü olan Resulullah Efendimiz ölünceye kadar beş vakit namazı cemaatle kılmışlardır. İlim şehrinin kapısı olan Hazret-i Ali sabah namazını kıldırmaya hazırlandığı sırada Kufe`de camide şehid edilmiştir. `Sana yaqin gelinceye kadar Rabbine ibadet et` mealindeki ayetteki yaqin ölüm demektir. Yani ölünceye kadar ibadet et.

 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.469
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Sorular ve Cevaplarla İslamiyet

  SORU: İslam`da din ve dünya ayırımı var mıdır?

  CEVAP: Yoktur.

  SORU: Bir insan sadece iman etmekle kurtulabilir mi?

  CEVAP: Hem iman etmesi, hem de salih ameller işlemesi gerekir. Bellibaşlı salih ameller şunlardır: Namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek, haccetmek, cihad etmek, zekat dışında sadaka vermek, hayır hasenat yapmak, eliyle ve diliyle insanlara zarar vermemek, İslam`ı yaymak, tebliğ etmek için çalışmak ve çalışanları desteklemek, farzları yerine getirmek, haramlardan kaçınmak... SORU: Bütün Müslümanların topluluğuna ne denir?

  CEVAP: Ümmet denir.

  SORU: Ümmetin belli başlı özellikleri nelerdir?

  CEVAP: Namaz kılarlar, emr-i maruf ve nehy-i münker yaparlar. Yeryüzünde İslam barışının ve medeniyetinin hakim olması için çalışırlar. Adaleti ve güvenliği sağlarlar. Azgınlıkları ve fenalıkları engellerler. Maruf yani iyi, güzel şeyleri teşvik ederler, yaptırırlar. Zalimlerin ve güçlülerin acizleri ve fakirleri ezmesini ve sömürmesini önlerler.

  SORU: Müslümanlar kaç sınıfa ayrılır?

  CEVAP: Çeşitli sınıflandırmalar yapılabilir. İyi Müslüman, orta dereceli Müslüman, kötü Müslüman... Avamm, havass, havassü`l havass...

  SORU: Bu devirdeki Müslümanların durumu nedir?

  CEVAP: Maalesef İslam ile Müslümanlar arasında büyük bir seviye farkı bulunmaktadır. İslam çok yücelerdedir, Müslümanlar onun çok çok gerisinde kalmışlardır. Bugünkü bozuklukların, zilletin, esaretin, tezebzübün, fitne ve fesadın ana sebebi budur.

  SORU: Vasıflı Müslüman ne demektir?

  CEVAP: Tahkiki iman sahibi... İlim, irfan ve kültür sahibi... Ahlak ve fazilet sahibi... Abid ve zahid... Mütteki ve Mütevverri... Mürüvvetli ve fütüvvetli...

  SORU: Sadece dini kitap okuyarak iyi ve vasıflı Müslüman olmak mümkün müdür?

  CEVAP: Değildir. İslam dininde rehberlik (initiation) esastır. Mutlaka ehil bir hocadan, mürşidden, mürebbiden, rehberden ders almak ve yetişmek gerekir.

  SORU: Para bir değer midir?

  CEVAP: Kesinlikle değildir. Parayı değer, hem de ana değer olarak kabul eden bir kimse sapıktır, ahlaksızdır, adidir. Resul-i Kibriya Efendimiz uğursuz ve şerli bir taifeyi şöyle tarif ediyor: `Onların dinleri para, kıbleleri karıdır.`

  SORU: İsrafın(savurganlık), lüks hayatın, gösterişin, aşırı tüketimin dinimizde hükmü nedir?

  CEVAP: Bunlar haramdır. Allah müsrifleri Kur`an`da kötülüyor, onlara `Şeytanın kardeşleridir` diyor. Peygamber lüksten, israftan, gösterişten kaçmıştır. Müsrifler ve lüks hastaları Nemrud, Firavun, Şeddat ahlaklı kötü kişilerdir. Ebedi saadetini kurtarmak isteyen akıllı ve şuurlu Müslüman israftan, lüksten, aşırı tüketimden, gurur ve kibirden, saçıp savurmaktan uzak dursun.


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.469
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Sorular ve Cevaplarla İslamiyet

  SORU: Doyduktan sonra yemenin hükmü nedir?

  CEVAP: Doyduktan sonra yiyen kişi, başkalarının hakkını yemiş olur. Doyduktan sonra yemeyi adet haline getirmek, oburluk çirkin bir günahtır. Hazret-i Aişe Validemiz(radiyallahu anha) şöyle buyuruyor. `Resulullah`ın vefatından sonra ilk çıkan bid`at, insanların fazla yiyip de semirmeleri oldu...`

  SORU: Benim şeyhim HER ŞEYİ bilir` diyene ne lazım gelir?

  CEVAP: Böyle diyen kişinin küfre ve şirke düşmesinden korkulur. HER ŞEYİ bilmek ancak Yüce Allah`a aittir.

  SORU: Yalan söyleyen, Müslümanları aldatan, Müslümanların paralarını toplayıp zimmetine geçiren, halka verdiği sözü tutmayan, emanetlere ihanet eden, ihalelere fesat karıştıran, devlet ve belediye bütçelerini hortumlayan, kısa zamanda büyük kara ve kirli servet sahibi olan kimseler nasıl adamlardır?

  CEVAP: Onlar münafıktır! Hem de azılı münafık...

  SORU: Zengin bir Müslüman zekatını verdikten sonra canının istediği gibi lüks, israflı, sefih (beyinsizce ve ahlaksızca) bir hayat sürebilir mi?

  CEVAP: Süremez. İslam dini, İslam Şeriati, İslam tasavvuf ve ahlakı, Peygamber Sünneti böyle bir şeye izin vermemektedir. Müslüman, zengin de olsa, süper zengin de olsa orta halli, mütevazı, kanaatli, zahidane bir şekilde yaşamalıdır. Meskeni, otomobili, evindeki eşyaları, yemesi içmesi, yazlığı asla lüks olmamalıdır.

  SORU: Yurt içinde milyonlarca, dünyada yüz milyonlarca Müslüman sefalet içinde yaşıyor. Hatta bazı İslam ülkelerinde halk açlık tehlikesi ile karşı karşıya. Böyle bir durumda, imkanı olan Türkiyeli Müslümanlara düşen vazifeler nelerdir?

  CEVAP: Birinci olarak bu durumu bilmek, araştırmak. İkinci olarak yürekten ve derin bir şekilde üzülmek. Üçüncü olarak var gücüyle yardım etmek, imdatlarına koşmak. Sadece `vah vah çok üzüldüm` demekle iş bitmez. Çağımızda dünya küçüldü. Globalleşme oldu. Eskiden altı ayda gidilen yere şimdi bir günde gidiliyor. İnternetin düğmesine basıyorsunuz, birkaç saniye içinde istediğiniz bilgiler sel gibi akmaya başlıyor, bir ülkeden öbürüne kolayca para ve eşya gönderilebiliyor. Ben bu satırları yazarken Afrika`daki Nijer adlı Müslüman ülkede büyük bir açlık ve kıtlık var. Halk perişan. Uluslararası kuruluşlar yardım yapıyor. Türkiyeli Müslümanların çoğunun haberi bile yok... Nijer`den vaz geçtim, kendi sınırlarımız içinde sefalet çeken kardeşlerimize yardım etmiyoruz. `İslami Sosyete` (!) yatlara biniyor, sahillerde sefalar sürüyor. Gökkuşağı gibi rengarenk giyimli sözde tesettürlü Müslüman bayanlar beş yıldızlı otellerde (Yazık ki, ülkemizde altı ve yedi yıldızlı lüks otel yok!) ikindi çayları içiyor. Arada bir uçakla Avrupa`ya gidip çok lüks, çok pahalı; lüks ve pahalı olduğu kadar zevksiz ve sanatsız elbiseler alıyorlar. Maalesef bir kısım zengin, varlıklı, paralı, yüksek tabaka Müslümanlarda vicdan kalmamış, iz`an kalmamış, yardımlaşma duygusu kalmamıştır. Biz gerçek Müslümanlar olsaydık, Türkiye`de bir kişi bile aç ve perişan kalmazdı. Yardım, himmet, kerem, ihsan ellerimiz Nijer`e kadar uzanırdı.

  SORU: Bazıları dini hizmet ve faaliyetleri bir hobi gibi yapıyor. Buna ne dersiniz?

  CEVAP: Hobi, insanın boş zamanlarını değerlendirmek için yaptığı birtakım sosyal, kültürel, sanat ve zenaatle ilgili şeylerdir. Boş zamanlarında saksafon çalmak, herhangi bir şeyin koleksiyonunu yapmak, haftada iki gün yazlığına gidip gül yetiştirmek gibi. İslami hizmet ve faaliyetler bu gibi hobiler gibi yapılmaz. Yapılırsa işte bugünkü gibi, Müslümanlar rezil, esir, zelil olurlar. Bir Müslümanın ana vazifesi, doğrudan doğruya ve dolaylı olarak VAR GÜCÜYLE ibadet ve hizmet etmektir.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-18-2011, 10:37 PM
 2. şalvar ve çarşaf giyme hakkında sorular ve cevaplarla islam
  By Karani in forum Soru ve Cevaplarla İslam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-01-2011, 01:12 PM
 3. Günah işleyince ne yapmak gerekir - sorular ve cevaplarla islam
  By Karani in forum Soru ve Cevaplarla İslam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-15-2011, 02:15 PM
 4. Son nefeste yapılan tevbeler kabul olur mu - sorular cevaplarla islam
  By Karani in forum Soru ve Cevaplarla İslam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-15-2011, 01:48 PM
 5. Sorular ve Cevaplarla İslam Akidesi
  By Karani in forum Soru ve Cevaplarla İslam
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 05-15-2010, 02:55 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277