+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası
Like Tree4Beğeniler
 • 2 Post By £laf
 • 1 Post By essirra
 • 1 Post By £laf

Şirk ne demektir ?

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Soru ve Cevaplarla İslam Forumunda Bulunan  Şirk ne demektir ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Şirk ne demektir ? Soru … 26 : Şirk ne demektir ? Cevap … 26 : ŞİRK : kelime anlamı olarak ; ortak koşmak … iştirak etme … ortak etme ve hisse verme anlamlarına gelmektedir. ŞİRK : in ıstılahi anlamı ise ; Allah’u Azze ve Celle’ye Rububiyetinde, İsim ve sıfatlarında ...

 1. #1
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Post Şirk ne demektir ?

  Şirk ne demektir ?


  Soru … 26 : Şirk ne demektir ?

  Cevap … 26 : ŞİRK : kelime anlamı olarak ; ortak koşmak … iştirak etme … ortak etme ve hisse verme anlamlarına gelmektedir.

  ŞİRK : in ıstılahi anlamı ise ; Allah’u Azze ve Celle’ye Rububiyetinde, İsim ve sıfatlarında ve Uluhiyetinde ortaklar yakıştırma ve ihdas etmek demektir.

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 27 : Bir iki örnekle Allah’a nasıl şirk...
  koşulur bunu anlatır mısınız ?

  Cevap … 27 : Allah’ın yaratıcı olduğunu kabul etmekle beraber, O’ndan başka da yaratıcılar var demek ve kabul etmek şirk’tir ki bu, şirklerin en büyüğüdür….. Yani rububiyette şirktir bu.

  Allah’ın gaybı bilen olduğunu kabul etmekle beraber, O’ndan başka da gaybı bilenler var demek ve kabul etmek şirk’tir.
  Allah’ın rızık verici olduğunu kabul etmekle beraber, O’ndan başka da rızık vericiler var demek ve kabul etmek şirk’tir.
  Fayda ve zararın Allah’tan geldiğine inanmakla beraber O’ndan başka da fayda ve zarar vericiler var demek ve kabul etmek şirk’tir
  Yardımın sadece ve sadece Allah’tan bekleneceğine rağmen, O’ndan başkalarından da yardım istemek ve beklemek şirk’tir.
  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 28 : Bu tür inanç ve amellerin şirk olduğunu anlatan bir iki Ayet ve hadis zikredebilir misiniz ?

  Cevap … 28 : Rabbimiz kerim kitabında ve resulü s.a.v sünneti seni-yesinde şöyle buyurmaktadır :

  “ Allah'dan başka kendisine Kıyamet'e kadar cevap veremeyecek olan ve kendilerine yapılan duadan habersiz olan kimselere dua eden kimseden daha sapık kim olabilir ? İnsanlar - mahşerde - bir araya toplandıklarında onlar, kendilerine düşman kesilir ve onların ibadetlerini inkar ederler. “

  AHKAF : 5.6.AY.
  “ …………….. İşte bunları yaratan Rabbiniz Allah'dır. Mülk yalnız O'nundur. O'ndan başka çağırdıklarınız ise, bir hurma çekirdeğinin zarına bile malik değillerdir. Onlara dua etseniz dualarınızı işitmezler. İşitseler dahi isteğinizi yerine getiremezler. Üstelik onlar, Kıyamet günü ortak koşmanızı da inkar edeceklerdir. Her şeyden haberdar olan - Allah - gibi kimse sana haber veremez bunları.”

  FATIR : 13 . 14 .AY.
  “ Allah'dan başka sana ne fayda ve ne de zarar veremeyecek olan şeylere sakın yalvarma. Eğer böyle yaparsan, o takdirde sen muhakkak ki zalimlerden olursun. “

  YUNUS : 106
  " … Allah resulü s.a.v şöyle buyurdu : Kim Kâhine veya arrâfa gider ve onun söylediğini tasdik ederse, Muhammed'e indirileni inkar etmiştir."

  AHMED : 2 / 408 - 429 – 9252.N - TİRMİZİ : 1.C.135.N – DARİMİ : 2.C.1141.N – EL-ALBANİ : TAHRİCU’L MİŞKAT : 551.N - S.CAMİU’S SAĞİR : 5815.N – ADABU’Z ZİFAF : 29.S – CAMİU’S

  “ … İbni Mes’ud r.a dan. Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : “ Uğursuzluğa inanmak şirktir. Uğursuzluğa inanmak şirktir. Hepimizin içinden böyle bir şey geçer. Ancak Allah kendisine güvenmekle bunu giderir. “

  EBU DAVUD : 4.C.3910.N – İBNİ MACE : 9.C.3538.N – AHMED : 1 / 389 – 3679.N

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 29 : Şirk kaç çeşittir ?

  Cevap … 29 : Şirk ; Şirk’ul ekber ve şirk’ul asğar diye iki kısma ayrılır… Yani büyük şirk ve küçük şirk.

  Diğer bir ifadeyle ; sahibini ebedi olarak cehennemde bırakacak olan şirk ile, sahibini ebedi ateşte bırakmayacak olan şirktir.
  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 30 : Küçük şirkin tarifini yapar ve buna bir iki misal verir misiniz ?

  Cevap … 30 : Şirku’l asğar denilen küçük şirk, insanı ebedi olarak ateşte bırakmayan şirk çeşididir… Bu da insanın ibadetlerinde gösteriş ve riyakarlık yaparak rabbisine bir nevi ortak koşmasıdır.

  Bu kimse ibadet ve amellerini tam anlamıyla Allah’a has kılmaz. Bu şirkin sahibi, kimi zaman nefsini tatmin için amel eder ; kimi zaman dünyayı elde etmek için amel eder ; kimi zaman da halkın nazarında makam ve mevki elde etmek için amel eder.

  Bu tür insanların amellerinde … nefis için bir pay … şeytan için bir pay … ve Allah için de bir pay vardır.
  Unutulmamalıdır ki İslam riyayı şirk’ten saymıştır… Bir hadisi şerifde şöyle buyrulur :

  { …. Mahmud İbnu Lebid r.a'dan, şöyle dedi : Resûlullah s.a.v şöyle buyurdu : " Sizin için en çok korktuğum şey küçük şirktir ". Sahabeler dediler ki :" küçük şirk nedir yâ resûlellah ? " Allah Resulü s.a.v'de cevaben " küçük şirk ; “ riyadır " buyurdular… }

  AHMED : 5 / 428. 23119.N

  { … Şeddat bin Evs r.a'dan. O şöyle dedi : Bizler Allah resulü s.a.v zamanında riya’yı küçük şirk sayardık. }

  M.ZEVAİD : 10/222 - BEZZAR : 3565.N - TABERANİ KEBİR : 7160 – EVSAT : 198.N
  { … Ebu Said el-Hudri r.a'dan, şöyle dedi : Bir gün bizler kendi aramızda mesihu'd-deccal'dan konuşurken Allah Resulü s.a.v çıka geldi. - Bize hitaben - şöyle buyurdular : " Benim yanımda sizin için mesihu'd-deccal'dan daha korkulu bir şeyi size haber vereyim mi ? " Bizde " Evet yâ Resûlellah haber verin " dedik. O " gizli şirk " tir buyurdular. Kişi namaz kılmaya kalkar da birisinin kendisine baktığını anlayınca namazını güzelleştirir " dedi. }
  İBNİ MACE : 10.C.4204.N – BEYHAKİ : 2/291
  Evet değerli kardeşlerim ne yazıkki bu şirk, inananların çoğundan sudur eden bir şirk çeşididir.

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 31 : Bu kadar sinsi ve gizli bir şirkten kurtulmak için ne yapmalıyız ?

  Cevap … 31 : Bu şirkten kurtulmanın yolunu bize resulullah s.a.v şöyle anlatmaktadır :

  “ … Nebi s.a.v bu şirki haber verirken şöyle buyurmaktadır : Şirk bu ümmette karıncanın hareketinden daha gizlidir. Sahabeler : Ya Rasu lellah ondan nasıl kurtulabiliriz, dediklerinde. Rasulullah s.a.v :

  “ Allahümme İnni Euzu Bike En Uşrike Bike ve Ene A‘lemu ve Esta’firuke Lima La A‘lemu “ ……… “ Ey Allah’ım ! bilerek sana bir şeyi ortak koşmaktan sana sığınırım. Bilmeden yaptığım şeyler için de senden bağışlanma isterim “ dersiniz buyurdu. “

  AHMED : 5 / 384.394.398 - MERVEZİ MÜSNED : 17.N – İ.KAYYIM : ED-DAU VE’D DEVAU : 235.S

  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Şirk ne demektir ?

  9:31 - Onlar, Allah'dan başka bilginlerini ve rahiplerini de kendilerine Rab edindiler, Meryem oğlu Mesih'i de. Oysa onlar bir olan Allah'a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Allah'dan başka hiçbir ilâh yoktur. O, müşriklerin ortak koştuğu şeylerden de münezzehtir.
  10:18 - Allah'ı bırakıyorlar da, kendilerine ne fayda, ne de zarar verebilecek olan şeylere tapıyorlar ve "Bunlar bizim Allah katında şefaatçilerimizdir." diyorlar. De ki, "Siz Allah'a göklerde ve yerde O'nun bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?" Allah onların ortak koştukları şeylerin hepsinden münezzehtir.

  Bu ayeti kerimeler de sanırım zamanın sorunlarına işaret ediyor ne dersiniz?


 3. #3
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Şirk ne demektir ?

  ALLAH cc razı olsun kardeşim .evet ayeti kerimeler zamanın sorunlarına işaret ediyor.

  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Şirk ne demektir ?

  Şirk İnsanın tasavvurunda inşaa edilir.O tasavvurun nelerin üzerine bina edildiği ile direk bağlantılıdır.Bu bazen öğretiden kaynaklandığı gibi bazende nefsin arzuları doğrultusunda oluşur.Akide zandan uzak olması gerektiği halde zannı galibeye ait hükümlerle bina edildiğinde maksudun dışına çıkıldığı çok görülür.İyi niyetlerle bazen şirke düşüldüğü görülür.
  Kainatta cemadat,hayvanat ve nebatat adına ne varsa yaratılmış olduğu bilmek ve bunların Allah'a boyun eğdiklerini kabul etmek gerektiği halde seçici davranıp aralarında üstünlükler olduğunu düşünüp herhangi bir vasfı ilahi yi ona nisbet etmek şirk olsa gerektir.Şİrkin ne olduğunu bilmek demek tevhidi bilmek olduğu halde ilmden uzak mistik anlayışlarla oluşturulan bir Allah tasavvurunun Allah'ın indirdiklerinden uzak olduğu aşikardır.Şİrki bilmek demek efendimişz aleyhisselamı ve onun hayatını ve mücadelesini bilmek demek olduğu halde peygamber aleyhisselamdan daha yüce kimseler alabileceği kanaatide efendimizin geitrdiği dinden uzak bir anlayıştır.
  Hususen ana kaideler vardır ki bunları bilmek ve öylece inanmak elzemdir.
  Evvelen masivanın yaratılmış olduğunu aralarından kimlerinin (peygamberler gibi)seçilmiş olmalarının dahi onları beşer sıfatlarından çıkarmadığına inanmak.Belam örneği Kur'anda anlatılmasının en önemli nedeninin bu olduğunu düşünüyorum.
  Ve Allah kendini nasıl tanımladı ise öylece inanmak yeni bir takım şeyler ihdas etmemek.Efendimizden sonra Allah teala hakkında yapılan tartışmalarda bu kabildendir.Akidemizle alakası yoktur.Tavhid feylosofların söylediklerinden beridir....


+ Cevap Ver

LinkBacks (?)

 1. Yandex
  Refback Bu Konu
  05-24-2015, 05:39 PM
 2. Yandex
  Refback Bu Konu
  11-17-2014, 02:15 AM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349