+ Cevap Ver
5 sonuçtan 1 ile 5 arası
Like Tree5Beğeniler
 • 2 Post By £laf
 • 1 Post By essirra
 • 1 Post By Karani
 • 1 Post By MURATS44

kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

 İslami Konular ve kaynakları Katagorisinde ve  Soru ve Cevaplarla İslam Forumunda Bulunan  kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ? Soru … 32 : Salih olduğuna inandığımız kimselerin kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ? Cevap … 32 : Allah’tan başkasından asla yardım istenmez… İstenir ise bu şirk ve küfürdür. Bu çirkin şeyler, Allah'ın Kitabı'na ve Muhammed s.a.v'in sünnetine ters olan şeylerdir…. Allah’u ...

 1. #1
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Post kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  Soru … 32 : Salih olduğuna inandığımız kimselerin kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  Cevap … 32 : Allah’tan başkasından asla yardım istenmez… İstenir ise bu şirk ve küfürdür.
  Bu çirkin şeyler, Allah'ın Kitabı'na ve Muhammed s.a.v'in sünnetine ters olan şeylerdir…. Allah’u Azze ve celle şöyle buyurur :

  “ Allah'dan başka kendisine Kıyamete kadar cevap veremeyecek olan ve kendilerin...
  e yapılan DUADAN habersiz olan kimselere dua eden kimseden daha sapık kim olabilir ? İnsanlar - mahşerde - bir araya toplandıklarında onlar, kendilerine düşman kesilir ve onların ibadetlerini inkar ederler.”
  AHKAF : 5.6.AY.

  DUA İBADETİN TA KENDİSİDİR..(EBU DAVUT)

  Rabbimiz yine şöyle buyurur : “ …………….. İşte bunları yaratan Rabbiniz Allah'dır. Mülk yalnız O'nundur. O'ndan başka çağırdıklarınız ise, bir hurma çekirdeğinin zarına bile malik değillerdir. Onlara dua etseniz dualarınızı işitmezler. İşitseler dahi isteğinizi yerine getiremezler. Üstelik onlar, Kıyamet günü ortak koşmanızı da inkar edeceklerdir. Her şeyden haberdar olan Allah gibi kimse sana haber veremez bunları.”
  FATIR : 13 . 14 .AY.

  Hatta namazlarımızda fatiha suresini okurken defalarca İYYE kE NA'BUDU VE İYYE KE NESTE'İN diyoruz… Yani ; sadece ve sadece sana İBADET eder ve sadece senden YARDIM bekleriz…. Öyleyse bu sözümüze sadık kalmalıyız.

  İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. O’nu bırakıp da başka EVLİYALAR edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye İBADET ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah, ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah, yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.(zumer-3)

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 33 : Kabirlerin üzerine kubbe yapmak, türbe yapmak ve ora-ları süslemek caiz midir ?

  Cevap … 33 : Kabirlerin üzerlerine kubbeler yapmak, süslemek ve üzerlerine örtü örtmek büyük günahlardan ve şirke götüren vesileler-dendir…. Bu isterse bir Peygamber ve Salih kimselerin kabri olsun.
  Unutulmamalıdır ki bu tür davranışların sonucu, bu kabir ve türbelerde yatanlar, Allah'ın dışında kendisine ibadet edilen putlar haline gelirler.

  “ … Cabir r.a şöyle der : Rasulullah s.a.v, kabirlerin kireçlenmesini - yani boyanmasını - kabirlerin üzerine oturulmasını ve üzerlerine bina kubbe yapılmasını yasakladı."
  MÜSLİM : 3.C.970.N – İBNİ MACE : 4.C.1564.N – NESEİ : 4.C.2029.N – EBU DAVUD : 4.C.3225.N TİRMİZİ : 2.C.1058.N "

  “ … Ali b. Ebi Talib r.a şöyle der : " Rasulullah s.a.v'in beni gönderdiği gibi bende seni ; hiç bir sûret bırakmadan silmeye ve hiç bir yüksek mezar bırakmadan düzeltmeye göndereyim mi ? "
  MÜSLİM : 3.C.969.N – NESEİ : 4.C.2033.N – TİRMİZİ : 2.C.1054.N

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 34 : Kabir ve türbeler de namaz kılınabilir mi ?

  Cevap … 34 : Kabirler de veya türbeler de asla namaz kılınmaz. Bu isterse bir peygamber ve Salih bir kimsenin kabri olsun…. Çünkü bu tür işler yasaklanmış ve sahipleri de lanetlenmiştir.
  “… Cundub r.a şöyle dedi : Vefatından beş gün evvel peygamber s.a.v’den işittim,şöyle dedi : ”… Dikkat edin ! sizden evvelkiler peygamberlerinin ve aralarındaki iyi kimselerin kabirlerini mescid ediniyorlardı. Dikkat edin ! sakın kabirleri mescid edinmeyin. Ben sizleri bundan kesin nehye-diyorum.”
  MÜSLİM : 2.C.532.N – TABETANİ KEBİR : 1686.N - İBNİ SA’D : 2.C.240 - EBU AVANE : 1/401

  “… Ebu Mersed el-Ganevi r.a dedi ki : Resulullah s.a.v şöyle buyurdu : Kabirlerin üzerine oturmayınız, kabirlere doğru namaz da kılmayınız.”
  MÜSLİM : 3.C.972.N - EBU DAVUD : 4.C.3229.N - TİRMİZİ : 2.C.1055.N - BEYHAKİ : 4.79 AHMED : 4.135

  “ …İbni Mes’ud r.a dan. Allah resulü s.a.v şöyle buyurdular :“ İnsanların en şerlileri Kıyametin üzerlerine koptuğu ve kabirleri mescid edinen kimse-lerdir."
  AHMED : 1 / 405 – 435 – TABERANİ : 10413.N – BEZZAR : 3420.N – İBNİ HUZEYME : 789.N

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 35 : Kabir ve türbelerin yanında kurban kesilebilir mi ?

  Cevap … 35 : Kabirler de veya türbeler de asla kurban kesilmez. Bu isterse bir peygamber ve Salih bir kimsenin kabrinin başında olsun…. Çünkü bu tür işler de yasaklanmış ve sahipleri lanetlenmiştir.

  “ … Enes r.a dan. Allah Rasulü s.a.v şöyle buyurde : İslam’da kabir yanında kurban kesmek yoktur. “
  EBU DAVUD : 4.C.3222.N

  “ … Abdurrezzak şöyle dedi : Cahiliye döneminde kabirlerin yanında sığır ve koyun kurban ederlerdi. “
  ABDURREZZAK : 6690.N

  “ … Allah Rasulü s.a.v’ bir hadisi şeriflerinde : Allah'tan başkası için kurban kesene Allah lanet etsin " buyurmaktadır.
  MÜSLİM : 6.C.1978.N

  Bu ve emsali deliller gösteriyor ki, kabir ve türbelerin yanında ister onlar adına isterse Allah adına kurban kesilmez.
  Soru … 36 : Allah’tan başkası adına yemin edilir mi ?

  Cevap … 36 : Allah’tan başkası adına yemin edilmez …
  Unutmayalım ki Allah'dan başkası adına yemin eden bir kimse tehlikeli bir günah işlemiş ve Allah’a ortak koşmuştur. Bunun içindir ki Allah resulü s.a.v bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır :
  “ Kim İslam milletinden – yani,İslam dininin yemin şeklinden başka bir yemin şekliyle yemin ederse – söylediği o din sahibi gibidir “
  BUHARİ : 14.C.6533.S

  “ … Sa’d bin Ubade r.a dan.İbni Ömer, bir adamın “ Kabe hakkı için hayır “ dediğini işitince şöyle dedi : " Allah'dan başkası adına yemin edilmez “ ben Rasulullah s.a.v’den işittim şöyle buyurmuşlardır : " Allah'dan başkası adına yemin eden kafir ya da müşrik olmuştur."
  TİRMİZİ : 3.C.1574.N – AHMED : 2 / 125 – HAKİM : 1 / 65 – BEĞAVİ Ş.SÜNNE : 10 / 7

  “ … Ebu Hureyre r.a dan.Resulullah s.a.v buyurdular ki : Kim yemin eder ve yemininde Latt ve Uzza hakkı için derse, hemen “ la ilahe illallah “ desin.”
  BUHARİ : 10.C.4805.S

  “ … Ve yine şöyle buyurur s.a.v : " Ne babalarınız, ne anneleriniz ve ne de - şirk koşulan - ortaklar adına yemin edin. Ancak Allah adına yemin edin. Ve ancak doğru söylediğinizde Allah adına yemin edin."
  EBU DAVUD :

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))
  Soru … 37 : Müslümanın yemin şekli nasıl olmalıdır ?

  Cevap … 37 : Müslümanın yemin şekli şöyle olmalıdır : “ … Vallahi … billahi …. Tallahi…. Veya : Allah’a yemin ederim ki … Kabenin rabbine yemin ederim ki … Yaratana yemin ederim ki … Alemlerin rabbine yemin olsun ki …. Şeklinde olmalıdır… Çünkü bu ifadelerin hepsinde kasdedilen Allah’tır…
  Dolayısıyla bir kimse ana ve babası üzerine … Melekler üzerine … Peygamber üzerine … Kabe üzerine … Kur’an üzerine yemin edemez.. Bu yemin şekillerinin hiç biri de islama uygun değildir.
  Daha güzel anlaşılması açısından bir insan ; Anne ve babamın ölüsünü göreyim ki … Peygamberin hakkı için şunu ver veya şunu yap … Kur’an hakkı için ben doğru süylüyorum … Meleklere yemin olsun ki ben haklıyım…. şeklinde yeminler asla edemez… Burada niyet ne olursa olsun, bu tür yemin şekli İslam da yoktur.

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 38 : İslam da nazarlık ve muska takmanın hükmü nedir ?

  Cevap … 38 : İslam da nazarlık ve muska takmanın hükmü şirk ve küfürdür… Bu tür işler cahil ve değersiz kimselerin yaptığı işlerdir.
  Ne yazık ki memleketimizde ve başka birçok beldelerde bu gibi cahilce işler eksik değildir… Bu cahil ve zavallı kimseler, halkalar, ipler, nazar boncukları , deniz kabukları ve kemikler takınırlar…. Uğur getirsin diye yanlarında çeşitli şeyler taşırlar. Bunları, boyunlarına, bineklerine ve evlerinin kapılarına asarlar.
  Ve inançları da ; bu takındığı şeylerin, kötülükleri ve felaketleri uzaklaştır-dığına, sıkıntıları ve belaları ortadan kaldırdığına, nazar edenlerin nazarını ve haset edenlerin hasedini engelleyeceyi yönündedir.

  Ey inananlar ! unutmayın ki bütün bunlar, kişiyi helaka sürükleyen ve mahveden şirk çeşitleridir. Çünkü kendisine sığınılması gereken, isteklerin kendisine yöneltilmesi gereken sadece ve sadece Allah’u Teala’dır. Rabbimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır :
  “ Eğer Allah sana bir zarar dokundurursa O'ndan başka onu giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır dokundurursa ; işte O, her şeye gücü yetendir. O, kullarının üzerinde kâhhar olandır . O, hikmeti sonsuz olandır ve herşeyden haberdardır. “
  YUNUS : 107. AY

  Ve yine unutmayalım ki bu türden batıl inanç ve hurafeler, hiçbir zaman insanı felaketlerden korumaz… Hastalıklara ve belalara karşı da kimseyi muhafaza etmez… Aksine bunlar, insanın bela ve musibetini artırır… Dola-yısıyla bu düşünce ve inançların tamamen terk edilmesi ve bunlarla ilişkinin tamamen kesilmesi gerekir.
  “ … İmran b. Husayn r.a dan : Rasulullah s.a.v bir adamın pazusunda sarı bir halka gördü. Ve ona : " Bu nedir ? " dedi. Adam " Zayıflık nedeniyle bunu taktım " dedi. Rasulullah s.a.v o kimseye şöyle buyurur : " O ancak senin zayıflığını artırır. Onu çıkar at ! Çünkü üzerinde o varken şayet ölürsen, ebedi olarak kurtuluşa eremezsin."
  AHMED : 4 / 445 – İBNİ HİBBAN MEVARİD : 1410.1411 – HAKİM : 4 / 216 – İBNİ MACE : 9.C.3531.N EL-ALBANİ S.DAİFE : 1029.N

  “ … Ukbe b.Amır r.a dan. Rasulullah s.a.v şöyle buyurdular : " Kim bir temime - yani,muska,nazarlık, kemik, boncuk vasaire gibi şeyler takınırsa - Allah’a şirk koşmuştur."
  AHMED : 4 / 156. – 16969.N – HAKİM : 4 / 417 – İBNİ HİBBAN : 1413.N - S.SAHİHA : 492.N

  “ … Ebu Beşir el-Ensari r.a’dan.Peygamber s.a.v’in bazı seferlerine katıl-mıştım. Bunlardan birinde Allah resulü s.a.v şöyle buyurmuştu : “ Hiçbir hayvanın boynunda, nazarlık, boncuk ve benzeri şeyler kalmayıp, koparılıp atılacak. “
  EBU DAVUD : 3.C.2552.N

  “ … Ruveyfi r.a’dan. Resulullah s.a.v bana şöyle dedi : Ya Ruveyfi ! belki hayat senin için uzun sürer, insanlara şunu haber ver ; kim muska veya nazarlık takarsa, veya sakalını düğümler ve hayvan tezeyi ve kemikle istinca ederse Muhammed o kimseden beridir.”
  NESEİ : 7.C.5035.N

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))
  Soru … 39 : Bu tür şeyleri takarken bazen görülen fayda, rahmani midir yoksa şeytani midir ?

  Cevap … 39 : Bazen bu tür şeylerin faydası görülebilir… Ama unutma-yalım ki bu rahmani değil şeytanidir… Okuyacağımız şu delil bunun en açık ve net isbatıdır :
  “ … Ebu Muaviye’nin Abdullah ibn Mes’ud’un hanımı Zeyneb’den riva-yetinde o şöyle anlatıyor : Abdullah bir ihtiyacını giderip kapıya geldiği zaman bizi,hoşlanmayacağı bir halde görmekten hoşlanmadığı için öksürür ve tükürürdü. Bir gün geldi ve öksürdü.Yanımda bana yılancık has-talığına karşı muska yapan bir ihtiyar kadın vardı.Onu hemen yatağın altına soktum.Girdi ve yanıma oturdu. Boynumdaki ipi gördü ve : Nedir bu ip ? diye sordu. Benim için muska yapılmış bir iptir, dedim.Onu aldı,kopardı ve sonra şöyle dedi : Muhakkak ki Abdullah’ın ailesi şirk’ten mustağnidir. Allah’ın resulünü şöyle buyururken işittim : Muhakkak ki muska, tılsım ve büyü şirk’tir.
  Ben - Zeyneb – ona tekrar dedim ki : Niçin böyle söylüyorsun ? Gözüm yaşarıyordu. Ben bir zamanlar falan yahudiye gözüme muska yapması için gidip gelirdim. Muska yaptığı zaman gözüm sakinleşmişti. Abdullah tekrar şöyle dedi : Bu ancak şeytandandır. Şeytan,önce eliyle gözüne vururdu,o sana muska yaptığı zaman ise bundan alıkonuldu. Halbuki Allah resulünün söylediği gibi söylemen sana yeterdi.O, şöyle derdi :
  Ey insanların rabbi ! Benden kötü hali gider ve bana şifa ver. Çünkü sensin şifa veren. Senin şifandan başka bir şifa yoktur. Öyle bir şifa ver ki, hastalıktan eser kalmasın. “
  AHMED . İBNİ KESİR : 8.C.4146.S

  ((((((((((((((((( ....... )))))))))))))))))

  Soru … 40 : Kahine … Arrafa … Falcılara ve sihirbazlara gitmenin ve onların dediklerine inanmanın hükmü nedir ?

  Cevap … 40 : Kahine … Arrafa … Falcılara ve sihirbazlara gitmenin hükmü haramdır… Onların dediklerine inanmanın hükmü ise şirk ve küfürdür.
  Ey Müslüman ! Sihir yapanlara, kahinlere ve insanların gözlerini boyayan büyücülere, falcılara, bakıcılara ve müneccimlere, burçlardan haber verenlere, el ve fincan falına bakanlara ve medyumlara gitmekten de sakının. Onlar, gaybı bildiklerini, kalplerden geçeni okuduklarını iddia ederler. Unutmayın ki ; bunlar sahtekar ve yalancı kimselerdir.
  Bu kimseler,insanları aldatarak onları kandırırlar. Bir takım çizgiler çizer ve anlaşılmaz sözler söylerler… Bunlar saçmasapan düşüncelere ve çok çirkin hurafelere sahiptirler. Bunlar, Cinlerden yardım isterler ve bir takım harfler, rakamlar ve işaretler taşıyan yazılar yazarak insanları kandırırlar.
  " … Resulullah s.a.v şöyle buyurdular : Kim bir arrâfa - yani, gaybı bildiğini iddia edene - gider ve ona bir şey sorarsa kırk gece o kimsenin namazı kabul olmaz.
  MÜSLİM : 7.2230.N

  Diğer bir rivayette ise şöyle buyurur : " Kim Kâhine veya arrâfa gider ve onun söylediğini tasdik ederse, Muhammed'e indirileni inkar etmiştir."
  AHMED : 2 / 408 - 429 – 9252.N - TİRMİZİ : 1.C.135.N – DARİMİ : 2.C.1141.N – EL-ALBANİ : TAHRİCU’L MİŞKAT : 551.N - S.CAMİU’S SAĞİR : 5815.N – ADABU’Z ZİFAF : 29.S – CAMİU’S SAHİH : 5939.N

  “ … Ebu Hureyre r.a dan. Rasulullah s.a.v'in şöyle buyurdu : Kim düğüm düğümler ve ona üflerse büyü yapmıştır. Kim büyü yaparsa şirk koşmuştur. Kim - fayda sağlasın veya zararı defetsin diye - bir şeyler takınır veya taşırsa, Allah o kimseyi terk eder ve takındığı o şeylerin himayesine bırakır. “
  NESAİ : 7.C.4064.N

  “ … İmran b. Husayn r.a Rasulullah s.a.v'in şöyle buyurdu : " Uğur yapan ve uğur yaptıran, kehanet yapan ve kehanet yaptıran, sihir yapan ve sihir yaptıran bizden değildir."

  MECMAU’Z ZEVAİD : 5 / 117 – S.CAMİ : 5311.N – TERĞİB VE TERHİB : 4 / 33

  islama davet

  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  Allah razı olsun


 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  12.914
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  Çok Gerekli bir konu Allah Razı olsun.


 4. #4
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  ALLAH cc cümlemizden razı vede hoşnut olsun ..inşALLAH

  Kalbi Fani Şeylere Anmış Bir Zavallıyım

  Aklımdan çıkmasın diye, kalbime tembihledim;- Fânisin ! Acizsin ! Emanetsin !


  Bugün hazirim olmeye diyebilecek miyiz acaba?

 5. #5
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  792
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: kabir ve türbelerinden yardım bekleyebilir miyiz ?

  Kabirler de veya türbeler de asla namaz kılınmaz. Bu isterse bir peygamber ve Salih bir kimsenin kabri olsun…. Çünkü bu tür işler yasaklanmış ve sahipleri de lanetlenmiştir.
  “… Cundub r.a şöyle dedi : Vefatından beş gün evvel peygamber s.a.v’den işittim,şöyle dedi : ”… Dikkat edin ! sizden evvelkiler peygamberlerinin ve aralarındaki iyi kimselerin kabirlerini mescid ediniyorlardı. Dikkat edin ! sakın kabirleri mescid edinmeyin. Ben sizleri bundan kesin nehye-diyorum.”
  MÜSLİM : 2.C.532.N – TABETANİ KEBİR : 1686.N - İBNİ SA’D : 2.C.240 - EBU AVANE : 1/401
  Oysa günümüzde tam tersine sayısız örnek........Güzel konu.Teşekkürler


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349