Rükün nedir Rükün anlamı nedir sesli anlatım - sesli sohbet dinle
[MP3]http://www.mehmetalidemirbas.com/Ses/Rukun_Nedir.mp3[/MP3]
Sual: Kitaplarda, (Avret uzuvlarından herhangi birinin dörtte biri, bir rükün açık kalırsa, namaz bozulur, bir rükünde, eli üç kere kaldırırsa, namazı bozulur) deniyor. Rükün nedir? Ne kadar zamandır?
CEVAP
Namazın içindeki farzlara Rükün denir. Hepsi beştir:
Kıyam, kıraat, rüku, sücud ve son teşehhüdde oturmak.

Bir âyet okumak, rüku ve iki secde, son rekatta oturmak, birer rükündür. Bir rükünde, üç kere Sübhanallah diyecek kadar avret yeri açılırsa namaz bozulur. Kaç rekat kıldığını şaşırıp, namaz içinde düşünmesi, sonraki rüknün veya vacibin, bir rükün zamanı kadar gecikmesine sebep olursa, bu arada, âyet ve tesbih okusa bile, secde-i sehv gerekir.

Düşünmek, farzı veya vacibi geciktirince, secde-i sehv lazım olur. Mesela, son rekatta oturunca düşünürse, selam vermesi gecikirse, secde-i sehv lazım olur. Fazla okuduğu salevat ve dua, sünnet olarak değil, düşünce, dalgınlık sebebi ile olduğu vakit, vacibin gecikmesi secde-i sehvi gerektirir. Başka bir namazı kılıp kılmadığını veya dünya işlerinden herhangi birini düşünürse, bir rüknün gecikmesine sebep olsa bile, secde-i sehv lazım olmaz.

Rüknün uzunluğu
Sual:
Namazın içindeki farzlar, yani kıraat, rüku ve iki secde, son rekatta oturmak, birer rükün olduğuna göre, rüknün uzunluğu değişik oluyor. Kıraatte, Bekara suresini sonuna kadar okumak bir rükün olursa, bir rükünde bir uzvun açık kalması çok uzun bir zaman olur. Son oturuşta ise Ettehıyyatü okunuyor. Orada da rükün miktarı uzun olmuyor mu? O halde, üç kere Sübhanallah diyecek kadar geciktirmek ifadesi hangi rükünler için geçerlidir?
CEVAP
Bütün rükünler için geçerlidir. İster kıyamda olsun, ister son teşehhüdde olsun ister rüku ve secdede olsun, avret uzuvlarından birinin dörtte biri, üç kere Sübhanallah diyecek kadar açık kalırsa, namaz bozulur.

Rükuda secdede, sadece Sübhanallah diyecek kadar durmak farzdır, yani rükündür. Ama orada da üç kere Sübhanallah diyecek kadar avret yerinin açık kalması namazı bozar. Son teşehhüdde de, kıyamda kıraat okurken de üç kere Sübhanallah diyecek kadar, avret olan yerin açık kalması namazı bozuyor.