+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

 SESLİ DİNİ KONULAR Katagorisinde ve  Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım Forumunda Bulunan  İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle Konusunu Görüntülemektesiniz.=>İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle İman ve İslamla ilgili çeşitli sorular Sual: Bir hadis-i şerifte, (Cennetten, Cehennemi seyretme imkânı vardır. Bir mümin, Cehennemdeki bir zalimi görmek istese, ona yapılan azapları görerek sevinir) buyuruluyor. Cennette üzüntü olmadığı da bildiriliyor. Bir kimse, Cehennemde ...

 1. #1
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  İman ve İslamla ilgili çeşitli sorular
  Sual: Bir hadis-i şerifte, (Cennetten, Cehennemi seyretme imkânı vardır. Bir mümin, Cehennemdeki bir zalimi görmek istese, ona yapılan azapları görerek sevinir) buyuruluyor. Cennette üzüntü olmadığı da bildiriliyor. Bir kimse, Cehennemde azap gören zalim ana babasını veya çocuğunu görse üzülmez mi?
  CEVAP
  Dünya hali ile ahiretinki farklıdır. Bilinmeyenler, bilinenlere kıyas edilemez. Orada nefsimiz olmayacağı için nefisten gelen duygular da olmayacaktır. Tevbe edilen günahlar affolup, ahirette o günahlar unutturulup, hiç hatıra bile getirilmediği gibi, Cehenneme giden yakınlarımız da unutturulur. Üzülecek bir durum meydana gelmez. Allahü teâlânın işinde karışıklık olmaz. (Cennette üzüntü olmaz) buyurduğuna göre, hiçbir şekilde üzüntü olmayacaktır.

  Sual: Allah’ın, bir kulunu sevdiği nasıl anlaşılır?
  CEVAP
  Bunun iki alameti vardır:
  1- Ona tam iman etmiş olmak, yani hiç şüphe etmeden, doğru bir şekilde, Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiği gibi inanmak.

  2- Onun kullarının dünyasına ve ahiretine hizmet etmek. Dünyasına hizmet etmek, mesela bir işini görmek, maddi yardımda bulunmak, çok sevab olur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (İnsanlar, Allah’ın ıyalidir [kullarıdır, çoluk çocuğu gibidir], Allahü teâlânın en çok sevdiği kimse, onun ıyaline iyilik edendir.) [Bezzar]

  Bir kimseyi yanarken kurtarmak çok kıymetlidir. Fakat bu, ebedi Cehennem ateşinden kurtarmak yanında hiç kalır. Bunun için, hizmetin en kıymetlisi, ahireti için yardımcı olmaktır. Yani dinini doğru olarak öğrenmesine vesile olmaktır. Bugün için, bunun en kolay yolu da, uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı kitabını] hediye etmektir.

  Sual:
  Allah sevdiği kullarına, dert ve bela vererek, onların günahlarını temizlediğine göre, bu dünyada hiç dert bela görmeden rahat yaşayan, Cehenneme mi gidecek?
  CEVAP
  Hayır. Allahü teâlâ, hiç dert, bela vermeden de, günahları affedebilir. Dilediklerine, hem dünyada, hem de ahirette rahatlık verir. Kur’an-ı kerimde, müminlere, hem dünyada, hem de ahirette saadete kavuşmak için çalışmaları ve dua etmeleri emredilmektedir. Her namazda okuduğumuz Rabbena duası, bir âyet-i kerimedir. Meali şöyledir:
  (Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyilik, güzellik ver. Bizi cehennem azabından koru.) [Bekara 201]

  Dünyada mutlu olmak kötü olsaydı, böyle dua etmek emredilmezdi.

  Sual:
  Şimdi herkes benim hocam doğru yolda diyor. Bunların hangisinin doğru yolda olduğu nasıl anlaşılır?
  CEVAP
  O zatın sohbetinde, Allahü teâlâ ve ahiret hatırlanıyorsa makbuldür. Dünya hatırlanıyorsa, dünya sevgisi kalbimizden çıkmıyorsa, o kimse makbul değildir. Elinde bir ölçüsü olmayan kimse, şeytan aldatıp, yanlış yolda olduğu halde, Allah’ı, ahireti hatırlıyor zannedebilir. İtikadı doğru değilse veya İslamiyet’e uymuyorsa, hiç kıymeti yoktur.

  Sual: Hazret-i Yakub’un 12 oğlunun hepsi de mi peygamber idi?
  CEVAP
  Hayır, kitaplarda sadece Yusuf aleyhisselamın peygamber olduğu bildiriliyor.

  Sual:
  Genel olarak kimler Cennetlik, kimler Cehennemliktir?
  CEVAP
  Allahü teâlâya inanan, Onun emir ve yasaklarına riayet eden, hepsini beğenen kimse yani Müslüman olarak ölen Cennete gider. Bunun tersi olan da Cehenneme gider. Genelde iyi huylular Cennete, kötü huylular Cehenneme gider. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Cennete gidecek olanları haber veriyorum, dikkatli dinleyin. Zayıftır, mazlumdur, güçleri yetmez. Bir şey için yemin ederlerse, Allahü teâlâ, bu Müslümanların yeminlerini, muhakkak yerine getirir. Cehenneme gidecek olanları da bildiriyorum: Sertlik gösterirler ve kendilerini üstün görürler.) [Tirmizi, Ebu Davud]

  Sual:
  Filmlerde, piyeslerde, İslâm büyüklerini temsil etmek caiz midir?
  CEVAP
  Talim ve İslâm’a hizmet maksadı ile, yapılan filmlerde caiz ise de, saygısızlığa sebep olabilecek hareketler, çok tehlikeli olduğu için, bunun gibi şeylerden sakınmak lazımdır.

  Sual:
  Piyeslerde, bir papazı temsil etmek caiz midir?
  CEVAP
  Zaruretsiz caiz değildir.

  Sual: Gezmek için, kiliseye gitmekte mahzur var mıdır?
  CEVAP
  İbni Âbidin hazretleri, (Kilisede şeytanlar toplanır) buyuruyor. (Redd-ül-muhtar)

  Bir ihtiyaç olmadan, şeytanların toplandığı yere gidilmez. Hele, oradaki âyinlere katılmak ve papazdan dua etmesini istemek, hiç caiz olmaz.

  Sual:
  Dine hizmet edecek kimselerin mutlaka salih Müslüman olması mı gerekir? Günahkâr insan da hizmet edemez mi?
  CEVAP
  Öyle bir şart yok. Herkes hizmet edebilir. Bir hadis-i şerif meali:
  (Allahü teâlâ, bu dini bir facirle de kuvvetlendirebilir.)
  [Buhari]
  Facir, haramlara dalmış günahkâr ve kötü insan demektir.

  Sual: Ateistler, (Müslüman ülkelerde cinsel ilişkiler [zina] günah sayılarak, cinsel duygular baskı altında tutulduğu için homoseksüellik gibi sapıklıklar ortaya çıkıyor) diyorlar. Gayri meşru ilişkiler günah olmasaydı acaba bu kadar yaygınlaşma olmaz mıydı?
  CEVAP
  Tam tersine daha da çok olurdu. Allah’tan korkmayanlar bile, toplumdan çekindiği için gayri meşru ilişkilerden ister istemez uzak kalıyorlar. Batı ülkelerinde tam bir cinsel özgürlük vardır. Hiçbir baskı da yoktur. Hatta bazılarında eşcinsel evliliklere dahi kanunla izin veriliyor. Buna rağmen Avrupa, özellikle İngiltere cinsi sapıklarla doludur. Ateistlerin maksadı cinsel sapıklıklardan rahatsız olmak değil, İslamiyet’e olan düşmanlıklarından dolayı böyle iddialar ortaya atıyorlar.

  Sual: İtikadı düzgün Müslümanlar Cehenneme girmez deniyor. Günahları ne olacaktır?
  CEVAP
  Haramlardan kaçan ve ibadetlerini yapan Müslüman Allah’ın dostudur. Allah dostunu Cehenneme koymaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Vallahi, Allah dostunu ateşe atmaz.) [Cami-us-sagir]

  Eğer Müslüman küfre düşmemişse, dünyada çektiği sıkıntılar günahlarına kefaret olur, şefaate de kavuşur ve Cehenneme hiç girmez.

  Sual:
  Müslümanlığın gayesi nedir?
  CEVAP
  İslam dininin gayesi, (Dini, aklı, nesli, bedeni ve malı korumak) olarak bildirilmiştir.
  Bu beş esasın gayesi de, imanı muhafaza ederek Müslüman olarak ölmektir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Müslüman olarak can veriniz!) [Âl-i İmran 102]

  Sual:
  Bir kitapta (şimdi geldim Bismillah dese, afattır) deniyor. Burada afattan murat nedir?
  CEVAP
  Tehlikeli iş, felaket demektir. Kibirlenerek, kendini büyük göstererek, sanki padişah gelmiş gibi, yanıma besmele ile girilir gibi şeyler söylemek uygun değildir anlamındadır.

  Sual:
  Müslüman olmayan bir insana, yaptığı iyilik karşısında "Allah hidayet versin" diye dua edilir mi?
  CEVAP
  İyilik yapmadan da o şekilde dua etmekte mahzur yoktur.

  Sual: Haramlarda sebep aranır mı?
  CEVAP
  Haramlarda sebep aranmaz. Besmelesiz kesilen kuzu etini de yemek haramdır. Besmele ile de kesilse domuz eti haramdır. Sebebi şu veya bu değildir. Allahü teâlâ haram ettiği için haramdır.

  Sual: (Görmediğim şeye iman etmeyi aklım almıyor, dindeki şeylerden ruhum sıkılıyor) diyen arkadaşıma ne cevap vereyim?
  CEVAP
  Almayan aklını ve sıkılan ruhunu göstermesini isteyin, niye almadığına, niye sıkıldığına bakalım.

  Sual:
  Çok gayrimüslim kitabı okudum. Dini konularda, siyasi konularda, özellikle ticaret, yöneticilik üzerine. Kafam çok karıştı. Ne tavsiye edersiniz?
  CEVAP
  Gayrimüslim kitaplar, Müslüman kitaplardan sonra okunmalı, önce bir şeyler dolmalı ki ötekilere yer kalmamalı idi. Zaten dini konularda yazdıklarının hiç kıymeti yoktur. Siyasi, ticari ve idari konularda yazdıklarının çoğu da dinimizden yani İslam âlimlerinin kitaplarından ve Osmanlıdan kopyadır. Bu durumu ilim ve insaf ehli gayet iyi bilmektedir.

  Sual: Herkesin bir mürşidi olması gerekli mi?
  CEVAP
  Herkesin doğru yazılmış ilmihal bilgilerini okuması gerekir.

  Sual:
  (Yetmiş yaşından sonra, her günahı işle, sana sual yok) diyorlar, doğru mu?
  CEVAP
  Yanlıştır. Herkese sual vardır. Kimininki hafif, kimininki şiddetli olacaktır. Yaşlı Müslümana Allahü teâlâ daha çok merhamet eder.

  Sual:
  Cennet sevgisi veya Cehennem korkusu ile ibadet etmek uygun mudur?
  CEVAP
  Allahü teâlânın ibadet edilmeye layık tek ilah olduğu düşünülmelidir. Allahü teâlâ, Davud aleyhisselama vahyederek, sırf Cennet sevgisi veya Cehennem korkusu ile ibadet etmenin uygun olmadığını bildirip, (Eğer Cenneti ve ateşi yaratmasaydım, itaat edilmeye layık olmaz mıydım?) buyurmuştur. (Uhud-ül-kübrâ)

  Sual:
  Her işte Allah rızasını düşünmek gerekir mi?
  CEVAP
  Müslümanın her işi, her hareketi her düşüncesi Allah rızası için olmalıdır! Her işte Allah rızası esas alınırsa, Allahü teâlâ o kimseyi sever. Sevdiğini de bol bol mükafatlandırır. Hadis-i kudside buyuruldu ki:
  (Benim için toplanan, benim için malını bol bol sarf eden ve benim için buluşan kimselere muhabbetim vacip oldu.) [Taberani]

  Sual: Birine bela gelince sevinilirse, aynı belaya maruz kalacağı bildiriliyor. Fasıklara, kâfirlere sevinmek de, buna dahil mi?
  CEVAP
  Dahildir. Zalimler dahil değildir.

  Sual:
  On sekiz bin âlem ne demektir?
  CEVAP
  Her mahluk nevine âlem denir.18 bin mahluk var demek.

 2. #2
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  Sual: (Dinde ikrah yoktur) ne demektir?
  CEVAP
  Kâfir esir, zimmi eman ile gelen de, Müslüman olmaya zorlanamaz. İsteyen zimmi olur.

  Sual: Nesh edilen ahkamla amel edilir mi?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Peygamber efendimiz, doğduğu zaman da peygamber mi idi?
  CEVAP
  Peygamberimizin mübarek ruhu peygamber olarak yaratıldı. 40 yaşında, kendisine peygamber olduğu bildirildi.

  Sual: Kâfir ölünce inna lillah... âyetini okumak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: İngilizce kursunda kimi John, kimi Gabriel oluyor, küfür olur mu?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: (Sırtüstü yatmak peygamberlerin âdeti) deniyor. Doğru mu?
  CEVAP
  Sırtüstü yatmak bizim dinimizde mekruhtur.

  Sual: Kâfir (Beni İslam’a uygun defnedin) dese, mümin sayılır mı?
  CEVAP
  Hayır. Kelime-i şehadeti veya manasını söylerse evet.

  Sual: Bir mekruha dalgınlıkla besmele çeken mazur olur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: İmanda mukallitlikten kurtulmak için neyi bilmek lazımdır?
  CEVAP
  Yer, gök ve canlılardaki, kendi organlarındaki düzeni görüp, işitip, öğrenip de bunları yapan bir varlığın mevcudiyetini düşünmek, mukallit olmaktan çıkarır. Hepimiz imanda mukallit değil, amelde mukallidiz.

  Sual: Arapların kullandığı yazı, Cennetteki yazı mı?
  CEVAP
  Evet. Hazret-i Âdem’den beri kullanılan İslam yazısıdır.

  Sual: Ruh yorulur mu?
  CEVAP
  Ruh yorulmaz.

  Sual: Hazret-i Âmine niye İbrahim aleyhisselamın dininde idi?
  CEVAP
  Hazret-i İsa ve Hazret-i Musa’nın dini hiç bir yerde doğru olarak kalmadığı için.

  Sual: Çalışmakla evliya olunur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kâfir çocuğu, iman edip buluğdan önce ölse, ne yapılır?
  CEVAP
  Müslüman çocuğu gibi muamele edilir.

  Sual: Kâfirlere de ölüm faydalı olur mu?
  CEVAP
  Evet, küfrün devamına, azabın artmasına mani olur.

  Sual: Ahiretteki varlıklar ile dünyadakiler arasında benzerlik nelerdir?
  CEVAP
  Yalnız isim benzerliği vardır. Dünyadakiler çürür yok olur. Ahirettekiler ise sonsuz kalır. Dünyadakilere benzemez.

  Sual: Bazı ibadetleri yapmak nefsime zor geliyor, ne yapayım?
  CEVAP
  Nefsimize zor gelse de, dinimizin emirlerini yapmaya çalışmak gerekir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Nefsini hor gören dinine değer verir, nefsini aziz gören dinini horlamış olur. Dinin ise aziz olması gerekir. Nefsini besleyen dinini zayıflatmış, dinini besleyen, dinini de nefsini de beslemiş olur.) [Ebu Nuaym]

  Sual: Meczup veli, sekr halinde iken, dine aykırı söylediği sözlerinden mesul müdür?
  CEVAP
  Gerçek veli ise mazurdur.

  Sual: Bir kimse, kendisinin salih biri olduğunu anlayabilir mi?
  CEVAP
  Kolayca anlar. Dinimizin emirlerini yapıp, yasak ettiklerinden kaçan kimse salihtir.
  Kime dinin emirlerini yapmak kolay gelirse, onun salih biri olduğu anlaşılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Ahiret isteğine kolayca kavuşursan, dünya arzularına da kavuşman zorlaşırsa, bil ki sen iyi bir hal üzeresin. Bunun tersi olursa kötü haldesin!) [Beyheki]

  Sual: Çok bilen, çok bilgisi olan biri var. Buna güvenebilir miyiz?
  CEVAP
  Çok bilmek, çok bilgili olmak ölçü değildir. Şeytan da âlimdi, o da çok biliyordu. Doğruyu bilmek, doğru anlamak, doğruya inanmak önemlidir. Az da bilse, doğruyu biliyorsa mesele yok. Yanlış bilgi sahibi ise güvenilmez. Doğru ile yanlışı karıştırıyorsa yine itibar edilmez, o da yanlış demektir.

  Sual: Biz hayzdan dolayı orucu kaza edince ramazan sevabı alamıyoruz. Namazı ise hiç kaza etmiyoruz. Erkeklerden daha mı az sevap kazanmış oluyoruz?
  CEVAP
  Hayır. Bayanlar da, kendi aralarında eşit sevap almaz, erkekler de eşit sevap almaz. Aynı ibadeti yapan veya aynı günahı işleyen kişiler hep aynı sevabı almaz veya hep aynı cezayı görmez. Peygamber efendimiz yemin ederek buyuruyor ki:
  (Bir kimse, Uhud dağı kadar altın sadaka verse, Eshabımdan birinin bir avuç arpası kadar sevap alamaz) [Buhari]

  Eshab-ı kiramın hepsi de eşit sevap almaz. Bu iman ve ihlaslarının kuvvetine göre değişir.

  Sual: Bazı kimseler su, tuz ve ateşin ortak olduğunu, bunları komşuya vermek gerektiğini, vermemenin günah olduğunu söylüyorlar. Böyle bir şey var mıdır?
  CEVAP
  Böyle bir şey yoktur. Bir kimsenin mülküne başkası ortak olamaz. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Müslümanlar üç şeyde ortaktır: Ot, su ve ateş.) [Ebu Davud]

  Hiç kimsenin mülkü olmayan böyle şeylerde Müslümanlar ortaktır demek, (Ele geçirenin mülkü olur) demektir. Mülkü olunca da, artık başkalarına vermeye zorlanamaz. Fakat bir kimse, umuma ait bir suyu, başkalarının kullanmasına mani olamaz. (Mecelle)

  Sual: Esselamü ala menittebeal hüda [Hüdaya tabi olanlara selam olsun] demek midir?
  CEVAP
  Huda [hı ile], Farsça’da ilah manasındadır. Sahip, efendi manasına da gelir. Arapça’da ise, hüda [he ile] hidayete erme, doğru yolu, hak yolu, yani İslamiyet’i bulma gibi manalara gelir. Bildirdiğiniz cümlenin manası, Hidayet üzere olana, hak yolda bulunana selam olsun demektir.

  Sual: Bir yazar, (Vesileyi, aracıyı bırakıp doğrudan doğruya Allah’a bağlanmalı) diyor. Doğru mu?
  CEVAP
  Allahü teâlâ, (Bana yaklaşmak için, vesile arayınız!) buyuruyor. (Maide 35)
  Allahü teâlânın emrine mi, yoksa nasipsiz yazarın sözüne mi uyalım?

  Sual: Küfre düşüren bir söz söyleyip sonra tevbe eden kimse, önceki abdestiyle namaz kılabilir mi? Yani küfre düşenin abdesti bozulur mu?
  CEVAP
  Evet bozulur. Hatta gusletmesi bile müstehap olur. (Hindiyye)

  Sual: İbadetlerimin kabul olmayacağını zannediyorum bu yüzden de gevşeklik geliyor. Ne tavsiye edersiniz?
  CEVAP
  İbadet yapmak kulluk vazifesidir. Bir kul ibadetlerinin kabul olmayacağını zannetse de ibadet yapmaya mecburdur. İbadet ederek, ibadetteki kusurlarına istiğfar edip ağlamalıdır! Bu istiğfar ve yalvarış belki ibadetlerin kabul olmasına sebep olur. İbadetler düzgün yapılınca, belki kibre, ucba sebep olur ve böylece kişi yine tehlikeye girer. Sonra ibadetlerin hepsi kabul olsa da, sayısız nimetlerin hangisinin şükrünü eda edebilir? İbadetlerine güvenmek de doğru değildir. İbadet kulun vazifesidir. Kul, vazifesinde gevşeklik göstermemelidir!
  İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  Sual: Dilenci, (Allah rızası için bana bir sadaka ver) derse, ona Allah versin diyerek terslemek caiz mi?
  CEVAP
  Her dilenene sadaka vermek uygun değil ise de, bu şekilde terslemek de uygun değildir.

  Sual: Peygamberler, meleklerden üstün iken, meleklere iman niçin peygamberlere imandan önce yazılıyor?
  CEVAP
  Melekler, her canlıdan önce yaratıldı. Onun için, kitaplara imandan önce, bunlara iman edilmesi bildirildi. Kitaplar da, Peygamberlerden öncedir. Kur'an-ı kerimde de, inanılacak şeylerin ismi, bu sıra ile bildirilmektedir.

 3. #3
  Administrator Karani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yer
  Erzincan, Turkey
  Mesajlar
  13.483
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  İman ve dinimiz hakkında önemli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle

  Sual: Sigarasızlığa sabreden sevap kazanır mı?
  CEVAP
  Nefsiyle mücadele eden, cihad-ı ekber sevabı kazanır.

  Sual: Dindar bir kardeşimize, Müslümanların kaynaşması niyetiyle namaz kılan bir insan olduğumuzu belli etmeye çalışmak riya mıdır?
  CEVAP
  Dindarlara gösterilebilir. Riya olmaz. Önemli olan fitneye sebep olmamalıdır. Riya kalb işidir. Kalben öyle diyorsan öylesin, demiyorsan öyle değilsin. Burada dilin önemi olmaz.

  Sual: Dinimizde kıskançlık yasaktır ama Peygamber efendimizi gören ve Onun zamanında yaşayanları ister istemez kıskanıyoruz, bu günah olur mu?
  CEVAP
  Ona kıskanmak denmez, imrenmek denir. İmrenmek sevaptır, iyidir.

  Sual: Mısır’daki firavunların mezarlarını, merak edildiğinde, müze gezer gibi gidip gezmekte bir mahzur var mıdır?
  CEVAP
  Caizdir.

  Sual: Üzmek kalb kırmak mı?
  CEVAP
  Hakaret ederek üzmek kalb kırmak olur. Her üzücü şey, kalb kırmak olmaz.

  Sual: Gönderdiğim maildeki resim, ikiye kesilmiş bir domates resmiydi. Domatesin çekirdeklerinin bulunduğu kısımda Arabi olarak Allah yazıyordu...
  CEVAP
  Allah’a inanmak için öyle şeylere ihtiyacımız yok. O iş başkalarını çok ilgilendiriyor. Komünistin birine, yumurtanın kabuğunda Allah yazıyormuş dedim de, tavuk avucuma o şekilde yumurtlasa yine inanmam demişti.

  Sual: Gezegenlerde insan var mı?
  CEVAP
  Hayır, insan yoktur.

  Sual: Feza sonsuz mu?
  CEVAP
  Hayır. Sonsuz sanılan feza, henüz birinci semadır.

  Sual: İslam ahlakı kitabında; Günahın dünyadaki zararını düşünüp, günahtan vazgeçmek tevbe olmaz, diyor. Öyleyse zinanın mala olan zararını düşünerek, ondan vazgeçmek, tevbe olmamış mı oluyor?
  CEVAP
  O ifade, günah işlemeye devam eden kimse içindir. Dünyadaki zarardan hep mala zarar düşünmemeli. Mesela kimse görmediği zaman hırsızlık yapıyor, insanlar varken yahut biri görür diye yapmazsa, hırsızlığa tevbe etmiş sayılmaz demektir. Yakalanırsa hapse düşebilir, dünyasına zararı olur. Zina da öyle. Hep zina ediyordur. Fakat duyulma ihtimaline karşı zina yapmazsa, zinaya tevbe etmemiş demektir. Duyulursa adı kötüye çıkar. Bu da dünyasına zarar verir.

  Sual: Bir arkadaş, “Biz bütün dünyanın Müslüman olması için çalışıyoruz” dedi. Ben de “Bu mümkün mü?” dedim. “Tevbe de, Allah’tan ümit kesmek küfürdür. Sen kâfir oldun” dedi. Benim öyle söylememin küfürle ilgisi var mı?
  CEVAP
  Hayır küfürle ilgisi yoktur. Allah’tan ümit kesmenin bu konu ile ilgisi yoktur. Allah’ın rahmetinden ümit kesmek küfürdür. Yani, beni garanti Cehenneme atar, ben bu günahkâr halimle asla Cennete giremem demek küfür olur. Kendini garanti Cehennemlik bilmek küfür olduğu gibi, kendini garanti Cennetlik bilmek de küfürdür, yani doğru imana, emir ve yasaklara önem verilmez, varlığıyla yokluğu, yapmasıyla yapmaması eşit hale gelir, yani onun için fark etmez, bu yüzden küfre düşer.
  Hazret-i Mehdi geldiği zaman bütün dünyaya hakim olacak ama o ayrı bir konudur.

  Sual: Farzı inkâr gibi mütevatir hadisi de inkâr küfürdür. Ama Vacip sünnetten daha kuvvetli olduğu halde vacibin vacipliğini inkâr eden, kâfir olmuyor, sebebi nedir?
  CEVAP
  Mütevatir hadisi inkâr Peygamber efendimizi inkârdır. Bu ise küfürdür. Ama ictihadla bulunan farzı veya vacibi inkâr küfür olmaz. Örnek verelim:

  Kurban kesmek vaciptir, ama diğer üç mezhep sünnettir. Onlara siz sünnet demekle, vacibi inkâr ettiniz denebilir mi? Ama bir Hanefi vacibi inkâr ederse mezhepsiz olur. Çünkü kendi mezhebini beğenmemiş olur.

  Gusülde ağzın içini yıkamak Hanefi’de farz, Maliki ve Şafii’de sünnettir. Onlar farzı inkâr etmiş olmuyor. Ama bir Hanefi bunu inkâr ederse, kendi mezhebinin hükmünü inkâr etmiş olur. Kendi mezhebinin hükümlerini beğenmeyen de en azından mezhepsiz olur. Küfre kadar gidebilir.

  Sual: Peygamberimizin kabri ve sandukası diye, dağıtılan resimler, doğru mudur?
  CEVAP
  Hayır, doğru değildir. Peygamber efendimizin kabri, muhafaza için kapatılmıştır, fotoğrafının çekilmesi, mümkün değildir. Ancak dıştan, ziyaret edilen yerden fotoğrafı çekilebilmektedir. Resulullahın kabri, sandukası veya türbesinin içi diye gösterilen resimlerin hepsi uydurmadır. Hazret-i Mevlana’nın, Konya’daki kabrinin eski bir fotoğrafı, Peygamber efendimizin kabrinin resmi diye, art niyetli veya cahil kimseler tarafından dağıtılmaktadır.

  Sual: Resulullahın hanımları, müminlerin anneleri olduğuna göre, Hazret-i Ömer’in Resulullah ile evlenen kızı Hafsa validemiz, Hazret-i Ömer’in de annesi mi oluyor? Yoksa bu istisna mıdır?
  CEVAP
  Bizzat annesi olmakla annesi hükmünde olmak ayrı şeydir. Peygamber efendimizin bütün zevceleri, müminlerin annesi hükmündedir. Mesela anne ile evlenilmediği gibi Resulullahın dul kalan zevceleri ile de evlenmek müminlere haramdır. Hazret-i Hafsa validemiz, Hazret-i Ömer’in de annesi hükmündedir. Kızı olduğu halde, Hazret-i Ömer, Ona da anne gibi saygılı davranmak zorundaydı.

  Sual: Dinimizde fazla çalışmak caiz midir?
  CEVAP
  Kendinin ve çoluk çocuğunun nafakasını kazanacak ve borçlarını ödeyecek kadar çalışıp kazanmak farzdır. Bu niyetle çalışan kimse, borcunu ödeyemeden ölürse, azap çekmez. Hadis-i şerifte, (Her erkeğin, çalışıp nafakasını kazanması farzdır) buyuruldu. Bundan fazlası için çalışmamak da caizdir. Çoluk çocuğunun bir yıllık nafakasını toplayacak kadar çalışmak mubahtır. Müslümanlara yardım için, dine hizmet etmek için, fazla çalışıp kazanmak müstehabdır, iyidir. Hadis-i şerifte, (İnsanların en iyisi, insanlara faydalı olandır) buyuruldu. (Dare Kutni, Kudai)

  Çoluk çocuğunun nafakasını karşılayacak kadar mal kazanmak için çalışmak farzdır. İhtiyaçlarını karşılamak için, fazla çalışmak sünnettir. Gösteriş için, övünmek için, ihtiyaçtan fazla kazanmak, tahrimen mekruh veya haramdır. Dünyalık kazanmak için çalışmak, günah değildir. Dünyalık sevgisi, dünyaya gönül bağlamak günahtır. Ziynet olan şeyleri kazanmak, mubahtır. İhtiyaç ve ziynet eşyasını İslamiyet’e uygun olarak kazanmak ibadet olur.

  İnzivaya çekilip hep ibadet ederek; evlenmek, gezmek gibi mubah işleri ve helal kazanmayı terk etmek, tahrimen mekruhtur. (Tatarhaniyye)

  Hele kendisini muhtaç duruma düşürmek, asla caiz olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Çalışmayıp, kendini sadaka isteyecek hale düşüren, 70 şeye muhtaç olur.) [Tirmizi]

  O halde, dinimizin emrettiği gibi helal yoldan çalışıp kazanmak gerekir. Çalışmak rızkı artırmaz; ama sebebe yapışmak olur. Sebeplere yapışmak ise sünnettir.

  Sual: Resulullah kırk yaşında peygamber oldu demek uygun mudur?
  CEVAP
  Uygun değildir. (Kırk yaşında Peygamber olduğu kendisine bildirildi) demelidir. Peygamberimizin mübarek ruhu peygamber olarak yaratıldı. İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  Âdem aleyhisselam yaratılmadan önce bile, Muhammed aleyhisselam Peygamberdi. (1/44)

  Sual: Bir arkadaş, (Müslümanlığın namaz, oruç, zekât, hac gibi zor görevleri bulunduğu ve haramlardan sakınmak zor olduğu için Hıristiyanlığa geçeceğim, çünkü Hıristiyanlıkta sadece pazardan pazara kiliseye gidiliyor. Öyle haram çeşidi de çok değildir) dedi. Hıristiyan da cennete gidecek mi?
  CEVAP
  Hıristiyan, gayrimüslimdir, gayrimüslimlerin hepsi cehenneme gidecektir. Hıristiyanlık batıldır. Hak din yalnız İslam’dır. İki âyet-i kerime meali:
  (Allah indinde hak din ancak İslam’dır.) [Al-i İmran 19]

  (Kim İslam’dan başka din ararsa, bilsin ki, o din asla kabul edilmez.) [A.İmran 85]

  İki hadis-i şerif meali de şöyledir:
  (Cennete sadece Müslüman olan girer.) [Buhari, Müslim]

  (Beni duyup da iman etmeyen Yahudi ve Hıristiyan şüphesiz Cehenneme girecektir.) [Hâkim]

  Sual: (Son sözü La ilahe illallah olan cennete girer) hadis-i şerifinden murat nedir? Bir mümin aniden ölse, Allah diyemese cehenneme mi gider?
  CEVAP
  Son sözün kelime-i tevhid olması şart değildir. İmanlı ölen herkes er geç cennete girecektir. (Son sözü La ilahe illallah olan cennete girer) hadis-i şerifinden murat; cehennem uğramadan cennete gireceğinin müjdesidir. Yoksa her Müslüman, velev ki fâsık olsun, günahlarının cezasını çektikten sonra da cennete girecektir. (İbni Abidin)

  Demek ki son sözü kelime-i tevhid olmak ayrı bir müjdedir.

  Sual: (Kâfirun suresini okurken yanılan kimse küfre düşer) deniyor. Bilmeden söylenince veya dil sürçmesiyle söylenince de mi küfür olur?
  CEVAP
  Dil sürçmesiyle veya bilmeden, namazda küfre düşürücü şekilde bir âyet okunsa küfür olmaz. Yanılmak özür olur.

  Sual: Namazda veya başka zaman Fatiha’daki iyyake na’büdü âyetini okurken başka şey, mesela para, kadın gibi dünyevi şeyler düşünmek küfre sebep olur mu?
  CEVAP
  Küfür olmaz. Onlara tapılmıyor ki, küfür olsun! Namaz kılarken de, başka zaman da, insanın hatırına yetmiş türlü kötü şey gelebilir. Bunlar küfür olmaz. Hatta hatıra küfür düşünce bile gelse küfür olmaz.

  Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Kalbe gelen kötü düşünce, söylenmedikçe ve buna uygun hareket edilmedikçe affedilir.) [Buhari]

  Sual: Yurt dışında yaşayıp da, birkaç haramın, haram olduğunu hiç duymadığı için, bu haram değil diyen kâfir olur mu?
  CEVAP
  Haram olduğunu bilmediği için kâfir olmaz. Din kitaplarımızda deniyor ki:
  Müslümanların çoğunun bildiği şeyleri bilmemek, öğrenmemek günah olur. İslam bilgilerinin yaygın olduğu yerde, cehalet yani bilmemek özür olmaz, günah olur. (S. Ebediyye)

  Şimdi İslam bilgileri oldukça yaygınsa da, bazı konuları müslümanların çoğu bilmiyor. Mesela kefirin, kımızın, hatta müziğin bile haram olduğunu çok kimse bilmiyor. Bilmediği için, bunlar haram değil derse kâfir olmaz. Meşhur olan bir harama, mesela şaraba kasten helal demek ise, küfürdür.

  Sual: Hadis-i şerifte, (Her asır, önceki asırdan daha bozuk olur. Böylece kıyamete kadar hep bozulur) buyurulduğu halde, dünyada, İslami bir uyanışın görülmesi nasıl izah edilir?
  CEVAP
  Hadis-i şerif genel manadadır. Yani gittikçe insanların bozulacağını gösterir. İstisna olarak bazı bölgelerde her zaman İslamiyet’e sarılanların olması buna mani değildir.

  Sual: (Ümmetimin müminlerine Cehennemin sıcaklığı, hamam sıcağı gibi olacaktır) mealindeki hadis-i şerif, günahkâr olan her mümin için mi bildirilmiştir? İstisnası var mıdır?
  CEVAP
  İstisnasız, her mümin için öyledir. Cehennem azabının şiddetine göre, hamam sıcaklığı gibidir.
  İmam-ı Rabbani hazretleri, küfür pisliği olmayan müminlerin ise, günahkâr olsa da Cehenneme hiç girmeyeceğini bildirmektedir. (1/266)

  Sual: Okuduğum kitaplarda, (Bütün peygamberlerin getirdiği dinin esaslarında imanla ilgili şeyler aynı; fakat şeriatları farklıydı) deniyor. Bir de (Hazret-i Musa’nın şeriatı, hazret-i İsa’nın şeriatı) deniyor. Şeriat ne demektir? Şeriata karşı olmak günah olmuyor mu?
  CEVAP
  Her peygamberin, Allahü teâlâ tarafından getirdiği dinin, amele ait hükümlerine şeriat denir. Mesela namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek, nikâh, talak, miras ve alış veriş bilgileri gibi hükümlerdir. Bunlar her peygamberin dininde, az veya çok farklıydı. Şeriata karşı olduğunu söylemek, (Ben Allah’ın emirlerine karşıyım, namaza karşıyım, oruca karşıyım) demektir. Müslüman böyle şeyler söylemez.

  Sual: Pirinçte Allah ismi yazılı diyorlar, doğru mu?
  CEVAP
  Evet, İmam-ı Birgivî’nin bir eserinde öyle yazdığını görmüştük.

+ Cevap Ver

Benzer Konular

 1. Yas Tutmak hakkında soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle
  By Karani in forum Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-23-2011, 01:14 AM
 2. Kader ve adalet hakkında soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle
  By Karani in forum Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-19-2011, 04:41 PM
 3. Dinimiz hakkında çeşitli sorular ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle
  By Karani in forum Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-18-2011, 04:02 PM
 4. İman hakkında Çeşitli soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle
  By Karani in forum Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-17-2011, 08:45 PM
 5. Abdestte sıçrayan su hakkında soru ve cevaplar sesli anlatım - sesli sohbet dinle
  By Karani in forum Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-17-2011, 08:24 PM

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379