+ Cevap Ver
6 sonuçtan 1 ile 6 arası
Like Tree4Beğeniler
 • 3 Post By essirra
 • 1 Post By ŞehadetGüvercini

Birçok Sorular

 SESLİ DİNİ KONULAR Katagorisinde ve  Sorular ve Cevaplarla Dini konular Sesli anlatım Forumunda Bulunan  Birçok Sorular Konusunu Görüntülemektesiniz.=>1. Dünyaya neden geldik? Ve neden acı çekiyoruz? 2. Bundan 999 x 999 x 999 x 999 ... milyar yıl önce Allah varmıydı? Ve neredeydi? 3. Kıyamet Allah unutulduktan sonra kopacaksa Allah'ı unutan kafirlerin çocuklarının günahı nedir? 4. Kıyamet Alametlerinden gerçekleşen olaylar var mıdır? Varsa nelerdir? 5. Evrimleşme yalansa Müslümandan ...

 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Question Birçok Sorular

  1. Dünyaya neden geldik? Ve neden acı çekiyoruz?
  2. Bundan 999 x 999 x 999 x 999 ... milyar yıl önce Allah varmıydı? Ve neredeydi?
  3. Kıyamet Allah unutulduktan sonra kopacaksa Allah'ı unutan kafirlerin çocuklarının günahı nedir?
  4. Kıyamet Alametlerinden gerçekleşen olaylar var mıdır? Varsa nelerdir?
  5. Evrimleşme yalansa Müslümandan daha fazla insan kendi yalanlarına neden inanıyor?
  6. Ölümü bir son olarak görüyorum. Bu yüzden çok korkuyorum. Bu korkumu nasıl yenebilirim? Veya ölümün bir son olmadığını mantığımla nasıl açıklayabilirim?
  7. %99'u Müslüman ülkede Allah'a inanabilmek kolay ancak Hristiyan, Budist, Yahudi veya farklı inançlara sahip ülkelerde İslam'a inanmak çok zor. Hatta inanmak istenmediği taktirde bu imkansız. Dinsiz insanlardan dünyaya gelen çocuğun günahı nedir?
  8. Ben Müslüman olarak doğdum. Farklı bir din veya dinsizlik gibi bir arayışım kesinlikle yok. Çünkü dünyada seçilebilecek en doğru din İslam. Ancak bu inançların hepsi büyük bir yalansa? ya evrimleşme gerçekse?
  9. Kur'an ebedi cehennemden bahseder. Korkunç azaplar korkunç işkenceler yer alır. Ben bir insan olarak karşımdaki ne kadar kötüde olsa bu azaplara uğramasını istemem. Biz dünyaya kendi rızamız ile gelmedik bunun için neden Allah inanan ve inanmayan diye ayırıp inanmayanları ateşte yakar? İstese kimsenin ceza almayacağı herkesin kendisine ibadet edeceği bir düzen kuramazmıydı?
  10. Allah'ın isimleri nerede yazar?
  11. Hayata bir kere geldik engelli doğanların fakir doğanların ne suçu var? Ayrıca Müslüman ülkelerin geneli neden hep fakir?
  12. Acaba insanlar ölüm gerçeğini unutmak veya korkularını yenmek için dinleri çıkarmış olabilirlermi?
  13. Kur'an a abdestsiz ellemek günah diye biliyorum. Ancak bir videoda Kuran'ı yırtıyor, üstüne basıyor ve yakıyordu. Allah neden müdahale etmiyor? Neden insanlara kapı açmıyor ona inanmamız ve varlığından şüphe etmememiz için?
  14. Allah'ı tanımak istiyorum ama ''ne bir cisim ne de bir madde'' deniyor. Adeta yokluğu anlatıp varlığına inanıyorlar. Ben Allah'ın nasıl olduğunu mantığımla nasıl cevaplayabilirim?
  15. İnsan öldükten sonra bile süreç bilimsel olarak işliyor. Ceset zamanla çürüyor ve hiç kemik kalmıyor. İnsanlar yok olamayı akıllarından çıkartmak için ruh diye bir kavram çıkartmış olabilirlermi?
  16. Bu soruya özür dileyerek başlıyorum, dinde zina büyük bir günah. Ancak pornografik filmlerde zina eden kadınlar veya erkekler ne boyutta günah işliyorlar? Kimi insan çalışır inanır 5 kazanır, bunlar ise çalışmaz inanmaz hem zevk alır hemde kat kat mislisini kazanır. Bu nasıl adalettir? Kimse dünyayı kazanamaz herkes elbet ölür ancak ölümden sonrası ya yoksa? diye kendi kendime sorup duruyorum.
  17. Allah neden birçok din yaratıp dilediğini yoldan saptırıp dilediğini yola sokar ve bunun sonundada hiçbir gözün ve kulağın işitmediği derecede azap ve işkence uygular? Ve bunu Kur'an da açıkça söyler?
  18. Allah'ın gücü sonsuz ise neden kendini açıkça gösterip veya varlığını mucizelerle ispatlayıp herkesi neden Müslüman yapmaz. Peygamber ve kitaplar ile kendisinin varlığını inandırmak ister? Ve bunun sonunda neden azap verir?
  19. Her din her kimse farklı farklı şeyler söylüyor ben Allah'a inanmak istiyorum. Zaten inanmayıp yokluğa inanacak kadar hasta değilim. Ama sizi İslam dininde en çok ne etkiliyor? İşte bu gerçekler diyebileceğiniz bir kanıt varmı?
  20. İslam ve diğer dinlerin savaşı hakkında mesela din için savaşçak iki taraf bir taraf diyor benim dinim doğru diğer taraf diyor benim dinim doğru ve savaşıp birbirlerini öldürüyorlar şimdi Allah haksız tarafa kendini belli etseydi hiç savaş olmadan sorun çözülcekti ama Allah savaşmayı mı seçiyor?
  21. Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan bir ilah, durup dururken bir canlı yaratıp o canlılara, aynı onlar gibi bir canlıyla ulaşıp kanıt olarak kendini göstermeyip inanmayanları ateşin milyonlarca katı sıcaklıkta sonsuza dek yakması bana çok kötü geliyor tamam aklımızı kullanıp bulmamız lazım diyelim fakat insana saçma gelen şeyler olabilir yani Allah bir türlü dinlere inanamadığını hangisi doğru din olduğu yada dinlerin gerçek olup olmadığını düşünüp araştırıp bir türlü ulaşamayan bir kulu ondan yardım istediği zaman ona ulaşması yardım etmesi gerekmez mi? Onu geçtim Allah kendini bile gösterse ve bir insan inanmasa bile sonsuza kadar ateşin milyonlarca katı sıcaklıkta yanmak çok korkunç bir şey merhametli iyi bir Allah neden bu kadar kızgın?
  22. İslam hoşgörü diniyse neden kölelik, el kesme cezaları, dinden çıkanı öldürme cezası, kadınları taşlama, erkek dört kadın alabildiği halde kadının erkeğin üstündeki pisliği yalayarak temizlese bile hakkını ödeyemeyecek kadar düşürülmesi vb. şeyler var?
  23. Neden dünya kötü yani bir çok insan var çok acı çekiyor manevi olsun ( yakını ölür biriyle küsken ölür vs.) fiziksel olarak olsun ( sakatlık, körlük, ölüm vs.) . neden bir sınavdayız bu sınavda çok büyük acılarla ölçülüyoruz biz deney, oyuncak falan mıyız yani yazık değil mi insanlara sınav için çok büyük acılar çekiyolar akıl almaz acılar ben Allah olsam böyle yapmazdım şimdi ben Allah'tan daha mı merhametliyim?
  24. Şimdi düşünsenize dünyanın %99 u en az birkere olsun o milyonlarca kat fazla sıcak olduğu denilen ateşi heryerinde uzunca bir süre hissetçek bu çok feci bir şey değil mi? yani kendini gösterse sadece bir kişiye değilde her insana ulaşsa insanlar korkup dediklerini yapıcaklardı fakat kendini göstermiyor ve sadece bir kişiye ulaşıp diğerlerinin ona inanmasını bekliyor ve inanmayanları bu kadar feci yakıyor?

  - Elimden geldiği kadar açıkça konuşmaya çalıştım. Açık açık sordum ve aynı şekilde cevaplar istiyorum. Yanlış birşey yazdıysam affola. Her soruya cevap vermeyip bilginizin en üst olduğu sorulara cevap vermenizi rica ediyorum. Her sabah uyandığımda (NEDEN?) yaşıyoruz sorusunu sormaktan her akşam uyumadan önce (ya ölüm yokluksa) diye sormaktan bıktım. Hem hayattan soğudum hemde yok olmak beni çok korkutuyor. Zor durumdayım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  341
  Tecrübe Puanı
  8

  Standart Cevap: Birçok Sorular

  Kardeşim sorun çok vede zor.Bu soruları daha ehil insanlara sormalısın örneğin:

  Fetvameslisi com Adersinden öğrenebilirsiniz.

  Ben yalnızca bir konuya değinmek isterim.
  Biz dünyaya neden geldik sorusu öyle veya böyle cevablanabilir lakin daha önemlisi gelmiş olduğumuz vede neler yapmamız gerektiği.
  Mesela bana sorulsaydı gelmek istermisin diye akibetten dolayı böyle bir riske girmek istemezdim ama ne yaparsınızki sorulmadı

  Konu essirra tarafından (12-12-2012 Saat 03:50 AM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Gönüllü Paylaşımcı ŞehadetGüvercini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.010
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart Cevap: Birçok Sorular

  Kardeş Bende Aynı kanıdayım bu sorulara Ehil insanların cevap vermesi daha uygun olur.


 4. #4
  Üst Düzey Yönetici MuHaMMeD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  3.232
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart Cevap: Birçok Sorular

  Çok hassas konular inş cvevaplayacak kardeşimiz itinayla cevaplar.


 5. #5
  Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2012
  Yaş
  25
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart Cevap: Birçok Sorular

  bu soruların hiçbirine tatmin edici cevaplar bulamadım ancak Kur'an-i Kerim'i okudukça bu sorular bir şekilde zihnimde yok oldu. belki bu soruları yazarken fikirlerim gelişme aşamasındaydı... bilemiyorum, artık sorma gereği duymuyorum :) Kur'anı okuyup belki Allah'ı tam anlamıyla tanıyamadım ama onu nasıl sevebileceğimi öğrendim. ama yinede bir insan olarak sorgulamak gerekir birkaç soru seçip tavsiye ettiğiniz siteye soruları gönderdim. birde bunları yazarken çok ciddi psikolojik bir bunalımdaydım. şimdi gayet iyiyim. hepinizden Allah razı olsun.


 6. #6
  Administrator £laf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Yer
  Benim sessizliğim içimde
  Mesajlar
  5.612
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart Cevap: Birçok Sorular

  bu soruların hiçbirine
  tatmin edici cevaplar bulamadım ancak Kur'an-i Kerim'i okudukça bu sorular bir şekilde zihnimde yok oldu. belki bu soruları yazarken fikirlerim gelişme aşamasındaydı... bilemiyorum, artık sorma gereği duymuyorum :) Kur'anı okuyup belki Allah'ı tam anlamıyla tanıyamadım ama onu nasıl sevebileceğimi öğrendim. ama yinede bir insan olarak sorgulamak gerekir birkaç soru seçip tavsiye ettiğiniz siteye soruları gönderdim. birde bunları yazarken çok ciddi psikolojik bir bunalımdaydım. şimdi gayet iyiyim. hepinizden Allah razı olsun.

  siz adınıza çok sevindim piskolojik sorunlarından kurtulmana inşALLAH ALLAH cc sevmeyi öğrendiğiniz gibi tanımayı da öğrenirsiniz ALLAH cc yar vede yardımcınız olsun inşALLAH ALLAH cc sizlerden de razı olsun aminn.


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349