OCAK 1914 (Galata Köprüsü’nde ilk tramvay). Galata Köprüsü 27 Nisan 1912’de yenilenmiş; çelikten inşa edilen yeni köprü hizmete girmişti. 24 Ocak 1914’te ise Haliç’in iki yakası raylarla birbirine bağlandı ve elektrikli tramvay ilk kez köprüden geçti.ŞUBAT 1930 (Sevgililer Günü). 1415’te ilk Sevgililer Günü kartı Orléans Dükü Charles’a atfedilir. Hapisteyken yazdığı kartın adresi, sevgili karısıdır. Popülerliği 1700’lerde giderek artan kartlarda, her devir kendi tarzını ve dilini belirler. Fransa’dan tam 80 senelik bir kartpostalMART 1954 (Milliler Dünya Kupası’na gidiyor). Milli futbol takımımızın rakibi İspanya. İlk maçı kaybetmişiz. Fotoğraftaki kadro ikinci maçı 1-0 kazanır; üçüncü maçta beraberlik bozulmayınca, kurayı kazanan Türkiye, tarihinde ilk defa Dünya Kupası finallerine katılır.NİSAN 1950 (Bağdat Caddesi). Ulusal Egemenlik (Hâkimiyet-i Milliye) ve Çocuk Bayramı, Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 1. yıldönümü olan 23 Nisan 1921’den beri kutlanıyor. 60 yıl önce Suadiye İlkokulu öğrencilerinin de katıldığı geçit töreni.MAYIS 1926 (Kağıthane’de Hıdırellez). Eski İstanbullular, 6 Mayıslarda mesire yerlerine giderek piknik yapar, eğlenirdi. Ateş yakılmaz, dumanlı kokulu mangal olmaz, çocuklara salıncaklar kurulur, ortaoyunu seyredilir, erkekler dere kuytularında çilingir sofraları kurarlardı.HAZİRAN 1939 (Tünel Metro Han). Devletleştirme politikası sonucu 16 Haziran’da İstanbul Belediye Reisliği’ne bağlı bir genel müdürlük kuruldu: İETT (İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri). Bu vesileyle yapılan “millileşme süslemeleri”.TEMMUZ 1967 (Moda iskelesi). 1920’de İstanbul’a akın eden 145 bin Beyaz Rus’un bir bölümü, ertesi yaz Florya kıyılarında arzı endam edince “kadınlı erkekli deniz banyosu”na ilk defa şahit olundu. 1930-40’larda plaj kültürü iyice yayıldı.AĞUSTOS 1915 (Çanakkale savunması). Müttefikler Gelibolu yarımadasına çıkarma yapmış, ama Boğazlar’ı aşarak İstanbul’u alma planını gerçekleştirememişti. Ağustos’ta tekrar saldırdılar; karşılarında yine Mustafa Kemal ve Kerevizdere’deki bu jandarma neferi gibi askerler vardı.
EYLÜL 1941 (Ayasofya Minaresi). 2. Dünya Savaşı, 1939 Eylül’ünde Almanların Polonya’ya saldırmasıyla başlamıştı. 60 milyondan fazla asker ve sivilin öldüğü savaş, dışında kalmasına rağmen Türkiye’yi de derinden etkilemişti. Cami şerefesinde kurulan uçaksavar sistemEKİM 1923 (İstanbul’un Kurtuluşu). 6 Ekim sabahı, Mirliva Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul’a ulaştı. Askerî birlikler, Sarayburnu rıhtımından hareketle, halkın coşkulu gösterileri arasında Galata köprüsü üzerinden geçerek Şişhane’den Taksim meydanına ulaştı.


Kaynak: [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın] [Linkleri sadece kayıtlı üyeler görebilir. Kayıt olmak için tıklayın]

KASIM 1931 (Damalı dolmuşlar). Ülkemizde ilk dolmuşlar, İstanbul’da 1930’ların başında ortaya çıktı. Taksi şoförü Civan Ali’nin önderliğinde başlayan uygulamada ilk hatlar, Taksim-Karaköy, Şişli-Pangaltı, Fatih-Beyazıt, Sirkeci-Karaköy’dü. 1931’de araçlara sarı-siyah damalar çizildi.ARALIK 1934 (Kadınlara seçme-seçilme hakkı). Uzun bir mücadeleden sonra 1934 sonunda yapılan anayasa değişikliğiyle, Türk kadınları seçme ve seçilme hakkı kazandı. Şubat 1935’te yapılan seçimlerde kadınlar ilk defa oy kullandı. Zonguldak’ta bir sandık.Alıntıdır.