+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 Eğitim Ve Öğretim Konuları Katagorisinde ve  Üniversiteler Forumunda Bulunan  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Eskişehir Osmangazi Üniversitesi MİSYONUMUZ Bilgiyi üreten ve teknoloji ile birlikte kullanabilen, yaratıcı ve ülke sorunlarına çözüm üretebilen dinamik insan kaynağı yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır. VİZYONUMUZ Girişimci, araştırmacı, yaratıcı, etik değerlere sahip, kendine güveni tam, dünya ile bilimsel ve teknolojik olarak bütünleşebilen bireyler yetiştiren bir eğitimi gerçekleştirmektir. Eğitim Fakültesi Fakültenin temel amacı, ...

 1. #1
  Paylaşımcı Üye
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  31
  Mesajlar
  2.065
  Tecrübe Puanı
  13

  Standart Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

  MİSYONUMUZ  Bilgiyi üreten ve teknoloji ile birlikte kullanabilen, yaratıcı ve ülke sorunlarına çözüm üretebilen dinamik insan kaynağı yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır.  VİZYONUMUZ  Girişimci, araştırmacı, yaratıcı, etik değerlere sahip, kendine güveni tam, dünya ile bilimsel ve teknolojik olarak bütünleşebilen bireyler yetiştiren bir eğitimi gerçekleştirmektir.

  Eğitim Fakültesi

  Fakültenin temel amacı, ülkenin gereksinim duyduğu öğretmen ihtiyacını karşılayacak, akılcı, yaratıcı, sorgulayan, kritik düşünme yeteneğine sahip, öğrenmeye istekli ve gelişime açık öğretmenler yetiştirmektir. Fakültede, meslek derslerinin yanında, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sanatsal yönlerden de gelişmelerini sağlayacak ders ve etkinliklere yer verilmektedir.

  Eğitim Fakültesi'nde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği programları bulunmaktadır.
  Fen-Edebiyat Fakültesi

  Fakültenin temel amacı, teknolojik düzeyde teorik bilgiye, bilimsel düşünme ve uygulama yeteneğine sahip bilim adamı ve alanında uzman bireyler yetiştirmektir. Fakültenin bölümlerinde alan bilgisi veren dersler yanında çok sayıda seçmeli ders açılmaktadır.

  Fen-Edebiyat Fakültesi'nde Biyoloji, Fizik, İstatistik, Karşılaştırmalı Edebiyat, Kimya, Matematik, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümleri bulunmaktadır.

  Mezunlar, alanlarına göre, kamu kuruluşları, yerel yönetimler, basın ve medya kuruluşları, eğitim kurumları ile sanayi ve ticaret şirketlerinde, araştırmacı, yönetici, danışman olarak görev alabilmekte ya da akademik kariyer yapabilmektedirler.

  Ayrıca, Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü mezunları, basın ve medya kuruluşlarında, yazar, eleştirmen, çevirmen olarak çalışmaktadırlar.

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

  İktisat, İşletme ve Maliye bölümleri bulunan Fakültenin temel amacı, endüstri ve hizmet sektörlerinde görev alabilecek etkin ve verimli elemanlar eğitmek ve yetiştirmektir.

  Fakülte mezunları, banka ve sigortacılık, turizm, elektronik ve bilişim, sanayi ve benzeri alanlarda kamu ve özel sektöre ait kuruluşlarda yönetici ve uzman olarak görev alabilmekte ve akademik kariyer yapabilmektedirler.

  Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

  Fakültenin temel amacı, alanlarında yetkin, pratik düşünen, yaratıcı ve bu sayede iş dünyası tarafından tercih edilen mühendis ve mimarlar yetiştirmektir.

  Fakültede çok sayıda meslek laboratuvarının yanı sıra ortak kullanılan fizik ve kimya laboratuvarları da mevcuttur.

  Fakültenin, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, İnşaat, Jeoloji, Kimya, Maden, Makine ile Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümleri Meşelik Yerleşkesi'nde, Endüstri Mühendisliği ve Mimarlık bölümleri ise Bademlik Yerleşkesinde faaliyet göstermektedir. Fakülte bölümlerinde zorunlu derslerin yanında teknik ve sosyal seçmeli dersler de açılmaktadır.

  Fakülte mezunları, kendi alanlarında serbest çalışabilecekleri gibi, kamu ve özel sektörde, branşlarında mühendis, mimar ve araştırmacı olarak görev alabilmekte, ayrıca akademik kariyer yapabilmektedirler.

  Tıp Fakültesi

  Fakültenin amacı, bilimsel ve mesleki etik ilkelerini benimsemiş, çağdaş tıp teknolojisini kullanabilen doktorlar yetiştirmektir. Öğrencilere, teorik dersler yanında verilen uygulamalı derslerde hasta ile doğrudan iletişim kurma ve hekimlik becerileri kazandırılmaktadır.

  Tıp Fakültesinde, Cerrahi Tıp Bilimleri, Dahili Tıp Bilimleri ve Temel Tıp Bilimleri'ne bağlı 67 Ana Bilim ve Bilim Dalı'nda lisans ve uzmanlık eğitimi verilmektedir.

  Tıp Fakültesi'nde, çok amaçlı merkezi laboratuar, kapalı devre video sistemli Anatomi Laboratuarı, CCD kamera sistemi ile donatılmış Mikroskopi Laboratuarı ve temel tıp becerileri eğitiminin modeller üzerinde yapıldığı Mesleki Beceriler Laboratuarı bulunmaktadır.

  Eskişehir ve çevresindeki iller için, referans hastane konumunda olan 1000 yataklı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Türkiye'de ISO 9001:2000 Kalite Güvence Belgesi'ne ve hastane mutfağında gıda üretiminde HACCP Belgesine sahip ilk kamu üniversitesi hastanesidir. Türkiye'deki sağlık kuruluşları içinde "Randevulu Hasta Kabul Sistemi"nin ilk uygulandığı üniversite hastanesi olan bu kuruluş ileri teknoloji ürünü ekipman ile donatılmıştır. Hastane yanındaki ESOGÜ Cumhuriyet Parkı içinde acil hasta naklinde kullanılmak üzere bir helikopter pisti bulunmaktadır. Ayrıca, kanser hastalarının tedavisi amacıyla, 2004 yılında hizmete giren Prof.Dr.Servet Bilir Onkoloji Merkezi, Eskişehir ve çevre illerden gelen hastalara hizmet vermektedir.

  Ziraat Fakültesi

  Fakültenin amacı, gerekli mesleki bilgilere sahip, tarım tekniklerini bilen ve uygulayan, tarım sorunlarına çözüm üreten, çevre bilinci gelişmiş, çiftçi-üretici ve çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen, yeniliklere açık, ileri görüşlü, çalışkan ve meslek ahlakına sahip ziraat mühendisleri yetiştirmektir. Bu sebeple, Bağlar Yerleşkesi'ndeki tarım alanları ile mikroklima özelliği olan Sarıcakaya ilçesindeki arazilerde, çeşitli bitkisel üretim denemeleri yapılmakta, projeler yürütülmekte, uygulamalı çalışmalarla öğrenci eğitimi desteklenmektedir. Ayrıca üreticilere örnek çalışmalar da yapılmaktadır.

  Ziraat Fakültesi'nde Ziraat Mühendisliği lisans programı bulunmaktadır.

  Eskişehir Sağlık Yüksekokulu

  Yüksekokulun amacı, sağlık alanında her türlü tıbbi bakım ve hizmeti verebilecek, mesleki bilgi ve beceriye sahip ebe, hemşire ve sağlık memuru yetiştirmektir.

  Eskişehir Sağlık Yüksekokulu'nda, Ebelik, Hemşirelik ve Sağlık Memurluğu programlarında 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir.

  Uygulama alanı olarak Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Devlet, Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastaneleri ile Sağlık Ocakları ve Sosyal Hizmetler kuruluşlarından yararlanılmaktadır.

  Programları başarıyla tamamlayan mezunlar ülkemizde sağlıkla ilgili kuruluşlarda görev alma, kariyer yapma ve uzmanlaşma olanağına sahiptirler.

  Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu

  2007-2008 öğretim yılında açılan Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu'nda Turizm ve Otel İşletmeciliği Programında lisans eğitimi verilmektedir.

  Fen Bilimleri Enstitüsü

  17 Ana Bilim Dalı'nda tezli veya tezsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

  ANABİLİM DALLARI

  Biyoloji, Fizik, İstatistik, Kimya, Matematik, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık, Jeoloji Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, İlköğretim, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi, Bitkisel Üretim.

  Sağlık Bilimleri Enstitüsü

  14 Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisans ve doktora eğitimi verilmektedir.

  ANABİLİM DALLARI

  Tıbbi Biyoloji, Tıbbi Genetik, Anatomi, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Deontoloji, Farmakoloji, Psikiyatri, Histoloji-Embriyoloji, Biyoistatistik, Biyofizik, Hemşirelik, İç Hastalıkları.

  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  8 Ana Bilim Dalı'nda tezli veya tezsiz yüksek lisans eğitimi verilmektedir.

  ANA BİLİM DALLARI

  Eğitim Bilimleri, İşletme, İktisat, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İlköğretim, Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi.

  Metalurji Enstitüsü

  Metalurji Mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi Fen Bilimleri Enstitüsü'nde verilmektedir.

  ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ'NİN SUNDUĞU OLANAKLAR

  " 37 yıllık bilimsel birikimi ile kaliteli bir eğitim ve öğretim ortamı sunan güçlü ve köklü bir devlet üniversitesidir.
  " 15235 öğrencisi, 1046 öğretim elemanı ve 1219 idari personeli ile 61 önlisans ve lisans, 43 lisans üstü programda eğitim vermektedir.
  " Sayıları 60'ı bulan eğitim ve araştırma laboratuarlarında uygulamalı eğitim yapılmaktadır.
  " Üniversitemiz Avrupa üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin yapıldığı Erasmus Programı'na dahildir.
  " Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Avrupa Mühendislik Eğitimi Birliği (SEFİ)'ne ilk üye olan 4 üniversiteden biridir.
  " 2005 yılında Uluslararası Atıf İndekslerince (SCI, SSCI) taranan ve etki faktörü yüksek dergilerde çıkan yayın sayımız artış göstererek 211'e çıkmış olup, öğretim üyesi başına düşen SCI yayın sayısı 0.45'e yükselmiştir.
  " 2006 ÖSS sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerimizin %50'si Üniversitemizi ilk 6 sırada tercih etmişlerdir.
  " Tıp Fakültesi mezunlarımız TUS'da, toplam kontenjan içinde yerleşen adaylar sıralamasında ilk 11 içinde yer alarak başarılarını sürdürmektedirler. (Nisan 2004'de 35 tıp fakültesi içinde 8'nci; Eylül 2004'de 41 tıp fakültesi içinde 9'ncu ; Nisan 2005'de 40 Tıp Fakültesi içinde 7'ci ; Eylül 2005'de 41 Tıp Fakültesi içinde 10'ncu Nisan 2006'da 41 Tıp Fakültesi içinde 6., Eylül 2006'da 43 Tıp Fakültesi içinde 11.sırada)
  " Her öğrenciye öğrenim sırasında karşılaşacağı sorunların çözümünde ve ders seçiminde yardımcı olmak amacıyla bir akademik danışman görevlendirilir.
  " Yabancı dil hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümler dışındaki tüm bölümlerde isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma olanağı vardır.Üniversitemiz Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası ilişkiler Bölümünde İngilizce, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünde öğrencinin programı kazandığı dilin dışında İngilizce, Almanca ya da Fransızca, Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulunda ise İngilizce ya da Almanca dillerinin birinden bir yıl süreli zorunlu hazırlık programı uygulanmaktadır. Yabancı dil hazırlık sınıfının zorunlu olduğu bölümler dışındaki tüm lisans programları ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma olanağı vardır.
  " Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000'e, dil puanı ile ilk 1000'e girerek Üniversitemize kayıt yaptıran normal örgün öğretim öğrencilerine karşılıksız burs verilir.
  " Çift anadal programı ile, kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrenciye aynı zamanda ikinci bir lisans diploması, yandal programı ile de kendi lisans programını başarıyla sürdüren öğrenciye ilgi duyduğu başka bir programdan sertifika alma olanağı vardır.
  " Mühendislik Mimarlık Fakültesi içinde bölümler arası yatay geçiş mümkündür.
  " Yaz Okulu ile, açılması halinde öğrencilere, not yükseltebilme, kendi programı dışındaki bir programdan ders alabilme, bir üst sınıftan ders alarak daha kısa sürede mezun olabilme olanağı verilmektedir.
  " Öğrenciler kendi seçtikleri temsilciler aracılığı ile öğrenci sorunlarını ve düşüncelerini kendi birimlerinin karar organlarında gündeme getirebilir, Öğrenci Konseyi Başkanı aracılığıyla da Üniversite Yönetim Kurulu veya Senato'sunda tartışabilirler.
  " Aynı anda 700 okuyucunun yararlanabildiği kütüphanede, çok sayıda kitap, süreli yayın ve veri tabanı yanında kablosuz Bilgisayar Ağı Sistemi ile yaygınağa ulaşım olanağı sunulmaktadır.
  " Üniversitenin bütün birimlerinde yaygınağ bağlantılı bilgisayar kullanma olanağı vardır.
  " Öğrencilerin yerleşkelerimizde ve kentteki kültür, sanat, spor etkinliklerinin zenginliği öğrencilerimiz için olumlu bir ortam yaratmaktadır.
  " Üniversitemizde farklı alanlarda etkinlik gösteren 70'e yakın Öğrenci Kulübü vardır.
  " Öğrenciler, kontenjan dahilinde üniversite birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağına sahiptir.
  " Tüm üniversitelere yaygınlaştırılması planlanan ve Türkiye'de şu an sadece 6 üniversitede bulunan Gençlik Danışma Birimi'nde (GEDAB) üreme sağlığı konularında hizmet verilir.
  " Üniversite gazetesi ESOGÜHABER'de isteyen öğrenciler yazı, şiir ve karikatürlerini yayınlayabilirler.
  " Spor salonunda bulunan Bedensel Uyum Merkezi öğrencilere açıktır.
  " 2007-2008 öğretim yılında, Meşelik Yerleşkemizde 2 cep sineması ve kafeteryaların bulunduğu, kuru temizleme ve kırtasiye gibi hizmetlerin sunulacağı ESOGÜ Çarşısı açılmıştır.
  " Toplam 6 yerleşkemizde yaklaşık olarak 267,469 m2'lik kapalı alanda eğitim öğretim yapılmakta, 169,637 m2'lik alanda dinlenme ve park olanakları sunulmakta, 35,699 m2'lik alanda ise çeşitli spor etkinlikleri yapılabilmektedir.


+ Cevap Ver

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
^

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349